Ted Bundy

vrasës serial amerikan (1946-1989)

Theodore Robert Cowell ose ;Teodor Robert Bundy (shqipërimi: Teodor Robert Kouell) i njohur si Ted Bundy lindi më 24 nëntor 1946BurligtonVermont dhe u ekzekutua më 24 janar 1989 në burgun Raiford, Union CountyFlorida. Ai ishte nje vrasës serial, përdhunues, rrëmbyes, i cili sulmoi dhe vrau shumë vajza dhe gra gjatë viteve 70'. Ai kishte mohuar për më shumë se një dekadë vrasjet e tij, por pranoi 1 ditë para se ta ekzekutonin se është fajtor për 30 vrasje por disa mendojnë se numri i vikitmave të tij ishte 36 apo dhe më i lartë.

Ted Bundy
Emri i Plotë Theodore Robert Bundy
I Njohur si Ted Bundy,
Emrat e rrejshem Chris Hagen
Kenneth Misner
Officer Roseland
Richard Burton
Rolf Miller
Lindur më 24 nëntor 1946
Vendlindja Burligton, Vermont, Sh.B.A
Vdiq më 24 janar 1989
Vendvdekja Raiford Pirson, Florida, Sh.B.A
Shkaku i Vdekjes Ekzekutimi me Karrigë Elektrike
Veprimtarit Student,Vrasës,Përdhnues,Rrëmbyes,Hajdut
Vitet Kriminale 1973-1978
Numri i Viktimave 30 deri 36+ persona[1]
Lokacioni i Krimeve Uashington,Idaho,Utah,Oregon,Florida
Data e Arrestimeve Arrstimi i parë 16 gusht 1975,arrtisja 1977,Arrestimi i dytë 25 shkurt 1978.
Denimi Denim me vdekje

Sipas policisë dhe FBI-së Bundy ishte mjaft romantik dhe miqësor me viktimat e tij, të cilat ishin femra. Ai i joshte me fjalë të bukura drejt vdekjes dhe thuhet se motivi i vrasjeve të tij ishte seksual. Epshi i tij seksual kalonte çdo kufi por ai kishte dhe patologji te tjera, 12 prej viktimave te tij ishin gjetur me koka të prera. Së pari viktimat mashtroheshin apo rrëmbeheshin, në fillim ekzekutoheshin e më pas Bundy kryente marrëdhënie seksuale me kufomat e tyre. Disa prej viktimave rrëmbeshin nga Bundy e më pas mund t'i përdhunonte dhe pastaj t'i vriste ato apo priste derisa ato të flinin dhe futej fshehurazi brenda shtëpive të tyre për t'i vrarë.

Bundy ishte arrestuar së pari në Utah e më pas u gjykua dhe u burgos në vitin 1975 për tentativë vrasjeje dhe rrëmbim. Ai arratiset në dhjetor të vitit 1977 ku shkon në Florida, ku kryen disa vrasje të tjera. Aty arrestohet dhe merr 3 dënime me vdekje dhe më pas ekzekutohet.

Bundy u ekzekutua mbi karrigë elektrike në burgun e Raiford në veri të Florida-s. Aty morrën pjesë disa dëshmitarë ku ishte e pranishme edhe biografia amerikane Anna Role e cila e quajti atë simbolin e së keqës dhe të pashpirt. Dita e ekzekutimit të tij u festua në Florida[2].

Jeta e Hershme Redakto

Fëmijëria Redakto

Ted Bundy u lind me 24 nëntor të vitit 1946Burlington, Chittenden County një qytet në VermontSh.B.A-ave. E ëma ishte Elunor Lousie Cowell ndërsa atësia e tij mbetet e paqartë, por në certifikatën e tij të lindjes, babai i tij figuronte se ishte Lloyd Marshall, veteran i forcave ajrore të Sh.B.A-ve[3]. Megjithatë Elunor kishte pohuar para disa gazetarëve se Lloyd nuk ishte babai i vërtetë Bundy-t. Ajo thoshte që mbasi kishte kryer marrëdhënie me Lloyd, ajo kishte kryer edhe me dy burra të tjerë dhe gjatë asaj kohe mbeti shtatëzënë[4].

Skeda:Tedy.jpg
Ted Bundy ne vitin 1951

Bundy u rrit si çdo fëmijë, por megjithëse nuk shfaqej dhunë ndaj atij vetë, familja në të cilën u rrit kishte tipare dhune. Gjyshi i tij Samuel Cowell ishte një njeri i keq e racist i cili urrente haptazi zezakët, italianët, katolikët po ashtu ishte një njeri i dhunshëm, kishte rrahur gruan e tij në menyrë brutale dhe kishte hedhur vajzën e tij nga shkallët kto e bën një fëmirjn e tij të hidhur spse ai qante kur gjyshi i tij ushtronte dhun ndaj familjarve të tij por prap se prap ai e respektonte gjyshin e tij[5]

Por megjithë vështërsit ekonimke ai u regjistura në shkollën fillore në Filadefia pse aty ishte shpërngulur familja e tij aty ni vitin 1952 nëna e tij kishte filluar punën në Spitalin e Uashingtonit dhe aty takoi John Bundy me te cilin nisi një lidhje dhe kjo lidhje ndkoi keq në jetën e Bundy spse nëna e Bundy-t lindi 4 femij me burin e saj Johnin dhe Ted thoshte se John nuk është babi im dhe ai e urrente dhe nuk e donte si baba por John Bundy pranoi në kujdestari Ted-in dhe njoh si babai i Ted-it. Ai kreu shkollën fillore dhe atë mesme në Uashington aty ku vazhoi dhe Studimet në Filadefia por me von u transferua në Uashington[6] por me vone nena e Ted-it u martua me John Bundy dhe keshtu ai morri mbiemrin e njerkut te tij pra morri mberin Bundy[7].

 
Ted Bundy në moshen 19 vjçare

Vitet Universitare Redakto

Pas diplomit nga Shkolla e mesme në vitin 1965 ai filloi studimet në Uashington në Universitetin e Puget Sound aty kalo një vit duke studiuar gjuhët e hauja me konkretisht gjuhën kineze por për disa aryse ai u transferua në Universtetin e Uashingtonit ku filloi studimet për psikologji dhe filoi lidhje me një studente pseudonhet se emri i saj ishte Stefani Broks me te kaloi disa vite dhe ra ne dashuri kaloi disa lidhje romantike por lidhja tyre morri fund per disa arsye te pa njohura ai i u fut karieks politike studentore duke u bër përkahës i kandiat për zgjdhejt prsidenciale Nelson Rockfeller ai u be delegat i partis republikane për Universitetin e Uashingtonit por disa kritka ndaj tij dhe ndraja nga Stefanie Broks e i shkatuan një kizë psikike dhe ai shkoi të kontrollhej te Psikologu Dr.Dorothy i cili e traitoi atë për një javë më pas ai shkoi në vitin 1968 ti vizitonte të afërmit në Filadelifa sipas disa biografëve ai shkoi e dhe në zyrën e regjistrimeve për të parë peradhjen e tij dhe kushë figuron se ishte i ati i tij[8].

Mpas kishte shkuar ne Utah ku kishte punar ne shkollën e mesme te mjeksis si asitent psikologjie dhe kishte pasur nje lidhje me nje vajze Elizbet Koper per 8 muaj.

Më pas ktheht në vitin 1969 për të vazdhura studimet për Piskologjin dhe ubë perkahës i Gurvernatorit Daniel Evans për ri zhgjden e tij si gurventor dhe ai fiton një vend në punët komunare dhe në vitin 1973 ai u diplomua për Psikologji dhe mpas ai vazhdoi ta studionte juridikun në UPS-së në Uashington n vitin 1973 para se të filonte vrasjet e para.

Vrasjet e Para në Uashington e Oregon Redakto

 
Gazeta për vrajest e Ted Bundy-it

Ted Bundy filloi krimet e tij ne Uashington ku beri vrasjen e parë në nate e 4 janarit ai pa studenten 18 vjeqaren Joni Lenz duke hyrë dhomën e saj të gjumit ai hapi deren e dhomes së saj me një kaqavidë dhe hyri kur hyri ai pa se Joni Lenz po flinte ai spari e goditi me nje sufer metali ne kokë duke ja humbur ndjenajt dhe mpas ai e abuzoi sekualisht dhe mpas ai e goditi me një copë pasqyre të thyer e cila ishte e mpreht dhe me të i shktoi dem serioze por ajo mbijtoi por kur e quan spital ajo ra ne gjendje komë.

Pas Një muaji Bundy goditi serisht ku me 31 janar ai rrembeu Lynda Ann një Studente 21 vjeqare prindrit e saj ishin duke pritur atë per në dark por vjaza e tyre nuk erdhi prindrit e saj lajmeruan policinë se ishin ne dijeni per sulmuesin Joni Lenz mpas polica e gjeti Lynda Ann-in ne Malin Taylor ajo ishte perdhunar dhe mpas ishte goditur me mjete te forta në kokë ku kishin shktuar fraktura te renda ne kokë dhe ato ja kishin marr jetën polica po hetonte per kto dy vrasje por nuk u vu ne gjurmët e vrasësit edhe pse u gjeten prova te pakta por ata zbuloan se nje vrasës serik ishte verdallë.

Mpas Bundy filloi dhe vrasje tjera mbrenda muajve te ardhsëm u zhdukën dhe tetë vajza si 19 vjeqarja Donna Gail Manson ajo ishte rrembyer mbas një Koncerti nga Ted Bundy ajo u gjet ne utostradën 97 klm në jug perendim te Seatllet pasi ajo ishte studente ne kolegjin eklogjik ne Uashington pastaj vijoi zhukja e Susan Elaine Rancourt me 17 prill te cilin Bundy e kishte ndjekur dhe percjellur dhe mpas ate kishte mashtruar spse Bundy dinte mjaft mir ti mashtronte njerizt me fajlë romatike e karzmatike trupi i Elenit u gjet kur disa pranë një bari në Malin Taylor polica bente qmos per ta gjetur vrasësi por ata nuk arriten sepse Bundy vepronte spjet dhe ishte një hapë para policsë.

Vijuan vrasje tjera u gjeten trupat të rinjë ksaj here vrasësi Ted Bundy ndryshoi lokacionin nga Washingtoni për në Oregon ku viktima e parë ishte Roberta Kathleen 22 vjeqare ku eshtrat e sja u gjeten ne autostradën Sealtte Oregon.

Pastaj vijuan zhukje te tjera Polica vendosi pan karta pert parlajmruar per vrasësin e rrezikshem nderkohë polica lajmrohej per vrasje te reja si Brenda Carol 23 vjeqare u gjet ne fushen Taylor Mountant ku ishin gjetur dhe vjaza tjera.

Polica ne muaj të ardhëm gjeti te vrara dhe tri vjaza si Georgeann Hawkins 18 vjeqare studente e UW-se dhe Janice Ann Ott 24 vjeqare por dhe Denise Marie Naslund 19 vjeqer trupa e ktyre u gjeten në Parkun Shtetrorë.

Hetimet Dektivët e vrasjeve dhe ekspertë të forenzikë kishin parë se menyra e vrasjeve ishte e njetë ata intervistuan shum njerz ata than se naten kur u zhduk Brenda Carol parnë kloegjitë të saj kishin parë një Volsvagen Beatle me ngjyrë te verdhë Bundy kishte një Volsvagen Beatle por dektivët nuk arriten ta gjenin se kujt i perkiste Volvageni por ata u vun në dijeni se vrasësi kishte një Volsvagen te gjave viktmave duart ishin lidhur me paran gjë qe Bundy kishte vegla te ndrysme po ashtu Polica gjeti se disa qe ishin rrëmbyer nga dhomat e Gjumit dera e tyre ishte hapur me kaqavidë dhe mpas trupat e tyre ishin terhequr me telë deri ne vendi ku do të vrisnin në naten kur u Lynda Ann disa njerz kishin parë njeri me Maskë i veshur me jakne lekure FBI kishte gjetur prova por vrasësi ishte i zhgjuar Bundy vishte dorza para se ta hapete deren ku dota kryente kirmin dhe kshtu qe polica nuk kishte as dhe nje shenjë qe do të munde ta indentifikonte. Prova fizke te pakta i bën vurën ne veshterisi ekseprtët e forenzikës ata intervistuan edhe disa njerez per njeri qe ngiste nje Volsfagen Beatle por askush nuk dinte ta pershkruante shofern ata dhan se ate makin e kishin parë gjatë një cirku i cili po zhvillohej në një datë për afert me atë te zhdukjeve te vajzave por vrasesi kishte len ne skenat e krimit nje instrumet te topitur me te cili kishte marr disa jete per përfshir dhe Lynda Ann dhe Susan Elaine Rancourt por ai kishte dhe vegla tjera qe godiste viktimat. Po ashtu Bundy flinte me trupat e te viktimave qe byste me forcë dhe dinte mjaft mir ti menjanonte evidencat.

 
Volfsageni i Ted Bundy-t në Muzeun e Krimeve

Ata me von dota mesonin se Gjat ksaj kohe Bundy kishte punuar ne Daparamentin e Shtetit në Uashington dhe Volsvagenin që voziste e kishte blerë n vitin 1969 pasi qe ishte kthyer nga Arkanasi dhe Florida.

Vrasjet në Idaho e Utah dhe Kolorado Redakto

Në gusht të vitit 1974 Ted Bundy u regjistrua në Universitetin e Utah-së per ti vazhduar studimet për drejtesi pasi qe kishte mbaruar me sukses studimet per psikolgjinë në vitin 1973 dhe Utah filloi një varg i ri vrasjesh viktima e parë ishte 16 vjeqarja Nancy Wilcox ajo u zhduk me daten 2 tetor 1974 atë e kishte rrembyer kishe perdhonuar dhe mpas kishte vrarë dhe me pas hiri i saj u gjetë Parkun nacional në Utah 320 klimotra larg Salt Lake Cityqe ishte rrembyer ne Holladay qytet në Jugperndim të Utah-së prej eshtarve te saj kishte mbetur kafka qe nuk ishte e djegjur pasi Bundy ishte larguar dhe kishte len kufomen te digjej vetë.

 
Dhoma e ku jetoi Ted Bundy në Utah

Me 18 tetor Bundy kreu vrasjen e dytë kësaj here viktima ishte Melissa Smith 17 vjeqare e bija e Drejtorit të polcisë në departamentit e qytetit Midvale ajo u zhduk pa lën gjurmë pasi qe largua nga një sallon picash trupi saj u gjetë në një zonë malore ajo kishte vdekur 7 ditë mbasi ishte zhdukur.

13 ditë mpas polica u njoftua per vrasjen e tjer qe ishte autor Ted Bundy nje grup alpinstësh qe identiteti i tyre mbetet anonim gjeten trupin e 17 vjeqars tjetr e cila ishte Laura Ann Aime ajo ishte rrëmbyer në Lehi qyet në perndim të Utah dhe mpas ajo ishe pëdhunar sekualisht dhe torturar dhe me pas Bundy e kishte vrarë dhe trupin e kishte hedhur në malin Fork Canyon.

8 nëntor 1974 ditë me shi Bundy ju afrua Carol DaRonch e cila ishte 18 vjeqe të cilës i kishte thënë se amund ta ndihmonte ajo kishte then se kishte nevojë për te shkuar në Stacion Policor në Murray qytet në Utah aji ftoi me mirsje dhe se Bundy nihej si mjaft Kazmatik me si person dhe ajo fitoi besim e saj ajo ndrsa ishte ne makinën e tij qe ishte Volfsvagen kuptoi se Bundy po e qonte atë një drejtim krejtsit tjetë ajo duke hapur derën Bundy povoi ti ja lidhte dorën me parnga por nuk mundi sepse ajo u perlesh me të ai kur nxorri pistolën e tij ajo hapi deren dhe iku dhe shpetoi ktij sulmi. Ndersa me pas Bundy shkoi Murray të Utah ku rrëmbeu 17 vjeqaren Deborah Kent e cila ishte studnete në Shkollën e Lartë në Murray u zhduk pa lën gjurmë pasi kishte ndjekur në Shfaqje teatrale ajo me pas u gjet me fytë të perë në një fasht të Fairview qytet në Jug të Utah-së.

Ted Bundy ne intervist me nje psikolog ne Burg kishte treguar se kishte vrarë një vajzë te re e cila po bente autostop ne Idaho dhe trupin e saj e kishte hedhur ne nje lumë trupi më pas eshtrat e saj u gjeten dhe nuk ja identifikuar akoma po vajza dyshohet te ishte nje 22 vjeqare por Bundy dyshohet se ka kryer me shum vrasje ne Idaho

Hetmimet

Carol mbasi i kshte shpetuar i kishte thën policsë se sulmesi i saj ishte një mashkull i rritur ajo tha se mosha e tij ishte reth 26 ose 27 vjeq ai tha se ai ishte mjaft i pashëm kishte flokë ngjyrë kafe po ashtu ajo tha se kishte sy ngjyrë te kaftë ajo tha se ai ishte shum njeri kazmatik ajo tha se pesoni qe kishte në Volfsvagen me ngjyrë të verdhë. Pastaj aj mbajti në mend s sulmuesi i saj kishte veshur një mantel dhe ishte parqitur si Oficceri Rosland ajo kishte menduar se ai ishte një policë pasi Bundy posedonte distiktiv policie faljs dhe pranga dhe pashtu kishte nje Magnum pistolë.

 
Skica e bër nga polica spas përshkrimti të disa Personave për Bundy-n

Pershkrimi i saj perputhej saktesish me Theodor Rober Bundy-n por polcia nuk kishte prova por nxori nje skicë nga pershkrimi duke se nje vrasës i rezkishem e është i lirë por një muaj nuk pati vrasje nga Bundy druhej se Carol DaRonch o kishte treguar polcisë për të por një janar të vitit 1975 do të filloni vrasje te reja nga perbindeshi Bundy.

Një muaj sa pati vrasje polica intevstuan shum njerëz një Grua tha se kishte par personin qe kishte tentuar ta rrëmbente Carol DaRonchin pa ashtu Detektivët morrën ne pyetje personat qe ishin te pranishem ne diten e shkollës kur Deborah Kent u zhduk dhe me pas u gjete e vdekur mesuesi i Deboras tha se kishte par një tip te quditshem me një Volfvagen para shkollës së lartë ku studionte Debora por person ishte brenda ne automjet dhe nuk kishte arritur ta shifte mir se kush ishte ai person.

Policia u vu ne dijeni se vrasesi i Deborah Kent dhe sulmuesi i Carol DaRonch ishte i njeti person dota identifkonte si Oficeri Rosland spse.

1975 Bundy ndroi lokacion e krimeve nga Utah ai filloi krimet në Kolorado vikitma e pare u regjistua ne Kolorado me 23 janar të vitit 1975 viktima ishte Caryn Campell 23 vjeqare infermiere dhe studente e mjeksis u rrëmbye deri sap o shkonte në dhomen e saj të hotelit ajo me pas u gjetë në rrugë e vrarë trupi saj ishte lakuriq dhe ajo ishte abuzuar seksualish dhe me pas Bundy e kishte vrarë me nje instrument metali me te cilen i kishte shkatuar fraktura te renda ne kokë instrumete të till ishin gjetur dhe ne vrasjet tjera gjë qe polica kuptoi se një vrasës serik masiv ishte vëdallë.

 
Caryn Campell viktima e parë ne Colorado

16 Mars 1975 Julie Cunnigham deri sa po shkonte u rremby nga Bundy dhe me pas u gjet e vdekur 140 larg vendit qe ishte rrembyer ajo ishte keqtrajtuar dhe me pas ishe vrarë.

Vrasje tretë Kolorado u bë me date 6 prill 1975 Denise Oliverson 25 vjeqare u zhuk pran kufirit Kolorado-Utah ajo po shkonte me biçikeltë per ti vizituar prindërit por ajo u rrembye nga Bundy dhe trupi i keqtrajtuar i saj u gjet në një urë hekurdhore par rrugës ku ajo ngiste biçkleten e saj.

6 Maji 1975 Ted Bundy kishte joshur një 12 vjeqare e cilia quhej Lynette Cluver te cila banonte ne Idaho e morri ne dhomen e tij te saj to hotelit ku e vrau dhe e keqtrajtoi sekualisht kjo vrasje tronditi shtetin e Idaho-në dhe shtete per rrethë.

28 qershor 1975 në Price të Utah-së u organizua një mbledhje e te rinjëve parnë Universitetit Brimingam Young aty u zdhuk 15 vjeqarja Susan Curtis pas kerkimeve trupi saj u gjetë ne qytetin Provo në juglindje te Utah-së provat treguan se ajo ishte dhunuar dhe mpas ishte mbytur me forcë nga Ted Bundy.

Hetime te mëdha filluan ne Uashington por ende nuk gjeten nje emer te skate dysharish per kto vrasje dhe rrëmbime disa Bundy-in Dektivet dhe agjentë e FBI-së filuan ta perpilonin nje liste te dysharish dhe Ted Bundy ishste në atë lishte nderkohë Bundy ishte i dyshuari kryesor në Utah dhe aty në Utah Bundy u arrestua.

Arrestimi i Parë dhe Gjykimi Redakto

Teodor 'Robert' Kuell shkurt:(Ted Bundy) u arrestua me 16 gusht të vitit 1975West Valley City qytet në perndim të Utah-së. Bundy ishte duke shkuar për në Murray derisa po ngiste Volsvangenit e tij ai u ndal nga një Patrol policie e cila po kontrollnte te gjitha automjetet per nje kontroll rutinore ai ti ju bastis vetura e tij ku oficert e policsë gjetën paranga,nje maskë skish e cila mund te sherbente dhe për kidnapim po ashtu ata gjeten nje telë holl dhe ashtu u gjetë disa dorza dhe një kaqavidë e cili policeve ju ngjalli shum dyshime po ashtu ata kuptan se vrasësi qe po kerkonin kishte një Volfvagen tipi brumbull a gjetën dhe gjeten distivin flasë qe paqiste at si Oficeri Rosland' po ashtu Bundy nuk kishte mundur ti shmangej kontrollit rutinor qe bente polica atë ditë aji u intevistua nga oficeri i trafikut Jerry Thomson edhe se Bundy me mjaft qetsi spjegoi gjërat e tij jo te zakonshme por u arrestua për dyshimin për vrasje dhe tentim rrëmbimi por polica nuk kishte prova mjafushme per ta nxjerr si dyshuari kryesor ai u lirua pas 48 orvë por polica e vendosi në mbikqyrie te rrept pasi egzistonte një dyshim i madh tek ai pershkrimi Carol DaRochit ishte shum i ngjashëm me ate Bundy-t.

Por pas kesaj departamti i FBI-isë në Utah-ë kontaktoi dhe me Policinë e Seatlle ku kuptuan se vrasesi i Uashingtonit dhe Seatlle-së kishin shum ngjashmeri ata bastisin disa vendanime te ku kishte qendruar Ted Bundy aty kishin par disa intrumete metali qe ishin te ngjasme me ato qe ishin perdorur per ti mbutur disa nga viktimat po ashtu ata zbulan litar dhe tela qe sherbenin per te lidhur ata inspektuan dhe gjeten disa mjete kirugjike por Bundy nuk kishte vijuar ndonjher mesime mjeksie po ashtu u zubula nje thikë e cila ishte shum e prehtë ata erdhen ne perfundim se Eric Kopler nje i dyshuar i dytë nuk ishte i perfshirë në vrasje pasi kuptuan se ai qe ikshte vjedhur ato mjete kirugjike si dorashka,gërshër,pasqyr dhe gjera tjera ishte Ted Bundy i cili u bë i dyshari kryesor.

Bundy në shtator kishte shitur Volsvagenin një te riu por FBI-ja dhe ekspertë te forenzikës arritën ben nje hetim në atë veturën e e cila kishte qen e Bundy-t ku zbulan qime te tre femrave ato u quan ne laburator e ekspertizës mjekoligjore ku mostart e Carlo DaRonch,Ceryn Campell dhe Melisa Smith per putheshin me qimet e tre pesonave te ndryshem dhe kete e deklaroi eksperti i mjeksisë Robert Neil.

Me pas me 2 tetor 1975 Detektivët e policsë e vuren Bundy para nje formacioni te dyshuarish atë ku thirrën Carol DaRonch ajo me e Indetifikoi atë si Oficeri Rosland por nuk ishte provë e mjaftueshe per ta lidhur me zdhukjen e Deborh Kent dhe Melisa Smith-it te cilat u gjentën të vrara Bundy mohonte se kishte par ndonjer Carol DaRochin por rasti DaRoch ai duhej te pagunte 1500 $ dollarë por polcia nuk gjeti prova mjat per ta nisur ne rast gjyshsor kundra Bundy-t edhe pse ai ishte shum i ngjashem me pershrimin e shum deshmitarve.

Me vonë porta u hap kur u mblodhen detektiv nga tri shtete te ndryshme të Amerikës ku vrasëi serik kishte kryer vrasjet agjentët ishin :Jerry Thompson nga Utah,Michael Fiser nga Kolorado dhe Robert Keppel i cili perfaqsonte sherbin policor në Uashington ata diskutan rreth qeshtjes Bundy në Aspen të Kolrado-së aty diskutan me shum Shkencatrë mjeko ligjor dhe shum spcialst të Balstikës ata ran dakord per ngritjen e nje rasti gjysor ndaj Bundy-t e dhe pse provat e gjetura nuk ishtn mjaftë thelbësore. Detektivi Michael Fiser kishte thën se Gjygji mun te nxjerr në pah disa të verteta qe ne nuk kemi arritur ti zbulojmë. Por deteketivët nuk e dinin se Bundy kishte disa fotografi te viktimave te tij te cilat pasi qe ishte liruar i kshte djegur.

Në Shkurt të vitit 1976 Bundy erdhi ne seancë Gjysore bashk me avokatin e tij John O'Conell dhe Gjygji udhëheqj nga Gjykatesi Stewart Hanson pas perkuroi ishte i pergaditur dhe vuri në pah shum prova te dyshueshme dhe kshtu ai u gjet fajtor per tentim rrembi dhe juria shpalli fajtor Bundy ku morri denimin 15 vite burg per tentim rrembim por krye porkuroia e Kolorados gjeti disa prova ku lidhnin Bundy-n me vrasjen e Ceryn Campell ku ai u eksrdua ne burgun 'Aspem Pirsion' në Aspen të Kolorados ku pas nje viti e priste një seancë rreth rastit Caryn Campell po ai u arratis në dhjetor të vitit 1977.

Arrtisja me 30 dhejtor 1977 Redakto

Me 7 qershor 1977 Bundy u transferua në Gjykatën Pitkin County Courthouse ku ai dotë perballej me akuz per vrasjen e Cary Campell pas puzës nga Seanca gjatë pushimit Bundy morri lejen nga roja i tij qe te shkonte në biblotekën e gjykates per te sudiuar roja ia zhidhi duart dhe këmët nga pragat ai duke lexuar pa një dritare prapa raftit ai pa se roja i tij ishte duke biseduar me njeri dhe ai hapi dritarën ku uhodh dhe theu kyqin e kembes dhe u arratis ai nuk mund të te largohej nga Kolorado ai po sa ra nata ai hyri në një dyqan ku vodhi ushqim dhe një pushk gjueti ai per 3 muaj u mshef nga polica e cila e kerkonte po ashtu kishte marr një dhom me qera dhe kontraktori ju kishte paraqitur si Chris Hagen me emer te rrjeshem ai deri sa po mbaroni ne paratë dhe kerkimi per të ai vodhi nje makin me te cilen shkoi ne zyrat e regjstirt civil dhe kishte korruptuar punojës dhe kishte detyra qe ti a jipte ne Kart identiteti te cilen atë e indifikonte si Kent Minser e jo Ted Bundy ndrsa polica nxorri Pankarta se Ted Bondi ësht nje i arrtisur me rrezikshmeri te lart dhe ofronte pupollatë qe jepnin informacione per te thuhej se i arrtisur esht i akuzuar për vrasje dhe fotografia e tij ishte nga do kontraktori i cili kishte ofruar dhomë me qira njoftoi FBI-në se një person i ngjasëm i quajtur Chris Hagen kishte banuar ne aprtamentin e tij por ai nuk e dinte se ai ishte një i arratisur ndrsa Ted Bundy i cili kishte vodhur identin si Kent Minser kishte vodhur para per te sigurar nje biletë për në Chicago ai kishte hipur në avion dhe mberriti ne Chicago me 30 dhjetor 1977 dhe ai kshtu u arratis nga Shteti i Kolorados ku pas qendrimit 3 ditor në Chicago ai morri terenin dhe shkoi në Michigan ku vodhi karta krediti dhe ca para po ashtu ai vodhi dhe rroba dhe kepuc ai shkoki te nje mjek ku kontrolli per Këmbë e tij qe e kishte thyer mbasi mjekoi këmbën me 3 janar 1978 morri trenin dhe unis per ne Florida ndrsa FBI-ja kuptoi se nje person i ngjashëm me Ted Bundy kishte hyrë në airoportin e Kolorados dhe quhej Kent Minser dhe tani qeshtja ishte bër me e konplikuar ata mësuan se personi kishte hipur në linjën Aspen - Chicago.

 
Posteri i Kerkimit të Ted Bundy

Krimet në Florida Redakto

Me të mbritur ne Chicago me 2 janar Ted Bundy qendroi aty një ditë kur me 3 janar 1978 ai bleu një biltë për në Florida ai morri autobusin dhe me 7 ose 8 janar arriti në TallahasseeFlorida me te mbritur në Florida morri një dhomë me qera me emrin Chris Hagen ai ju rikthye zanateve te vjetra ku vizitonte Klubet e natës,Diskotekat e ndryshme etj... ai filloi te pinte alkohol si me parë thuhet sa her qe pinte alkohol i fellohej kriza e tij mendore dhe epshi i tij kaltone normalitetin aji vuante nga Skizofrenia dhe sociapatia pastaj ai ktheu zantet e vjetra ai vodhi para ai ne fillim nuk filloi te vriste qe mos vihej ne sy te njerëzve dhe Polcisë ai vazhdimisht shikonte vjazat qe ishin studente aji kishte dhomen e tij afer konvkitik FSU të Universitetit në Florida.

Mpas në natën 14 janarit dhe ne mes 15 janarit Ted Bundy parkoi një kombibuins qe kishte bler në Florida në Parkingun e konviktit ai pa disa femra te reja mjaft te bukura ato e kishin parë atë në një bar në Florida dhe Bundy-t i shkoi mendja tek me e keqja Ted Bundy priti deri sa dritat e konviktit te fikeshin dhe ai te sulmonte viktimat e tij në orën e 2 : 45 minuta ai hapi me forcë derën e konviktit ai kishte mbe vete nje shkop të fortë druri së hyri në një dhom ku ishin duke fjetur Lisa Levy ai e godit atë në tru te vogel me shum forcë ajo deri sa po flinte mbeti pa ndjenja dhe ai pordhunoi seksualish dhe mpas ai e goditi disa her deri sa ajo vdiqë dhe pastaj ai sulmoi dhe Kathy Kleinier 22 vjeqaren ate abuzoi deri sa ajo po flinte te Bundy i kishte mbyllur gojen dhe e kishte perdhonuarë ajo nuk kishte mund te bertiste me pas Bundy e goditi me Shkopin e drurit ne kokë dhe ajo morri demtime të shumta mpas ai u fut në dhomen ku flinin Margaret Bowman dhe Karen Chandler se pari ai sulmoi Margaret Bowman-in te cilen e sulmoi fizikish dhe mpas e abuzoi dhe e vrau aty sulmoi dhe shoqen e saj Karenin te cilen abuzoi seksualisht dhe ajo nga sulmet e marra perfundoi me tronditje ne tru me nofull te thyer dhe me krah të thyer me pas Bundy zbriti nga shkallet ku Caryl Thomas po flinte në nje divan ai e sulmoi e dhunoi dhe mpas aj psoi thyerje te dores dhe te dhëmbëve trauma dhe demtim te perjetshem te te degjuarti nga goditjet në trurin e saj.

Nga ky sulm ku psuan demtime 5 Studente 2 mbeten te vrara dhe 3tre sudente me demtime serioze polica nuk ishte ne dijeni se kush eshte vrasesi 28 ose 30 deshmitar qe ishin te pranishem ne Konviktin (FSU) ku ndodhi ky krim i temershem ata than se nuk kishin ndegjuar asgjë pasi qe ishin duke fjetur dhe vrasësi e kishte vepruar pa gjurmë nje Mirmbajtesi i konvikti ishte ai qe kishte thirrur policën pasi kishte par vajzate gjymtuara ne Shtrat me pas vijuan hetime ku u gjetn qime mashkulli qe i perkisn nje mashkull rreth 30 dhjetave ate kohë Ted Bundy ishte 32 vjeqar dhe polcia u njoftua se nje vrasë me emrin Ted Bundy ishte në liri dhe ishte dyshaua per 30 vrajsje. Nderkohë Ted Bundy me 8 Shkurt tentoi ta joshte 14 vjeqaren Leslie Parmenter por nuk mundi spse vellau i saj edhri dhe e morri per ne Shtëpi me von në Jacksonville n137 Florida ai njoftoi 12 vjeqaren Kimberly Lanch se kishte harruar nje qantë ai tha se mund te qoj me furgonin e tij deri ne shtepi ai e qoi ne nje fush ku e perdhunoi seksualisht dhe e vrau me von pas disa hetimve intenzive eshtrat e saj u gjeten parn nje kënte ne Florida.

 
Margaret Bowman dhe Lisa Levy viktimat e para në Florida


Më 12 Shkurt,kishte mbetur pa të holla për të paguar qiranë e tij vonuar dhe një rritje dyshim se policia u afruar atij, Bundy vodhi një makinë dhe iku Tallahassee, ngarje në perëndim nëpër lyp rrugëve Florida. Tri ditë më vonë në rreth 01:00, ai u ndalua nga Patrola policisë oficeri David Lee në afërsi të kufirit shtetëror Alabama, pas një "dëshiron dhe garanton" check tregoi Volkswagen Beetle e tij vjedhur si. Kur i tha se ai ishte nën arrest, Bundy filloi këmbët e Lee nga nën tij dhe mori off running. Lee gjuajtur një e shtënë paralajmëruese dhe pastaj një raund të dytë, i dha ndjekje, dhe trajtoi atë.Dy luftuan mbi armë Lee para oficeri i ndrydhur në fund dhe arrestoi Bundy-in. Në automjetin vjedhura ishin tre grupe ID FSU kode 21 karta krediti të vjedhura, si dhe një sërë vjedhur televizor. Gjithashtu u gjetën një palë e errët-rimmed syzet jo-recetë dhe një palë pantallona të gjera pled, i identifikuar më vonë simaskim veshur në Jacksonville. Si Lee transportuar dyshuarin e tij në burg, dijeni se ai kishte arrestuar vetëm një e FBI Most Wanted (Me te kerkuarit e FBI-së) arratisurve, ai dëgjoi Bundy thotë, "Unë ju uroj qe mir te kishit vrarë mua".

Arrestimi dhe Gjykimi në Florida Redakto

1979 Pasi Budy u arrestua ai u perball me Akuzën për sulment në Konviktin Shtetror të Floridës 14 janarin e vitit 1978 ku ai akuzohej per vrajsen e 2 vajzave dhe lendimin 3 studenteve ne gjygjin e tij u blodhën 235 gazetar nga televisone te ndryshme nga amerika por me degjimin e 23 dëshmitarve qe Bundy ata pohuan se Njeriu qe kishin par pas vrasjes ngjante me Ted Bundy-n po persi Ted Bundy mohi akuzat ai tha se natë ishte nje Bar ku po pinte por provat deshmuan te kundrtat Bundy kishte kafshuar trupin e shum viktimave ne Konviktin ku kishte kryer te dhenat dentare pohuan se Bundy vrasjet ishte sulmuesi i Konviktit te Floridas familjar te viktimave ishin prezent aty dhe dëxhonin sipas avokatit Ted Bundy-t Nelson Mireva ai duhej te pranote fajsin per ta shmangur denimin me vdekje por Bundy kishte refuzar nje marveshje nga polcia nese pranon fajsin ai do te shpetonte nga denimi me vdekje dhe keshtu ai do te denohej me 75 vjet burg nga Shteti i Floridas por ai deshironte te 25 vjet burgim pasi por ky kusht u refuza.

Mepas seanca tjetër ku Bundy u akuza per rrembimin dhe vrasjen e 12 vjeqarës Kimblay Lanch ai perseri mohi akuzat ai tha se ate dite ishte duke u marr se si ta paguante qiranë e tij por Deshmirtar dhe provat nga ekspertët e Balistikës deshmuan te se Bundy ishte rrembyesi dhe vrasesi 12 vjeqares u Kimlay Lanch dhe shum prova te tjera si fibrat e rrobave te Kimblay u gjenten ne furgonin e vjedhur te Ted Bundy u zbula se Ted Bund vidhte gjera per ta arritur deshirat e tij per vrasje dhe shum deshmitar okular kishin parë e Bundy-n qe e kishte hipur Kimblay-n ne furgonin e saj po ashtu dhe shum njerz deshmuan kundra Bundy-t.

Gjatë ksaj faze Bundy u martua me Carol Ann Bonne per çudi dul ne pah edhe se Bundy ishte vrasës ai kishte disa te dashura dhe Carol Ann Bonne u priste nje femij me Ted Bundy-n.

10 Shkurt te vitit 1980 Bundy shpallet fajtor dhe u denua me vdekje nga Gjykata e Floridës sipas provave autentike qe lidhnin Bundy-n për 3 vrasje the lendimin e rënd te 3 studenteve Bundy tha juria ishte Gabim mpas Ted Bundy dotë egzekutohej pas 9 vite me vonë po ashtu ai gjet fajtor për 30 vrasje ne 3 shtete.

Provat e mjeksisë ligjore Redakto

Supozimi per krime dhe vrasje tjera Redakto

 • Dyshohet se me 31 gusht 1961 Ted Bundy ka rrembyer dhe ka vrarë Anna Marri Burr 8 vjeqare u zhduk nga shtepia saj në Tacoma,Washington babai vitimes kishte parë Bundy-in afer shtepis por provat e mejksise nuk u shqyrtuan dhe autori i kaj mbetet anonim.
 • Bundy dyshohet se me 23 qershor 1966 ka rrahur dhe ka varë dy vazja njer Lisa Wick dhe Lonnie Turmbull te dyja 20 vjeqare u gjeten te vdekuara ne Washington por ne muges te provave Por dyshuari vet Bundy dyshohet se jetonte ne kete kohe ne Washington kjo esht nje nga bazat qe dyshohet Bundy
 • Dyshohet se Bundy esht autor i vrasjes se dy vazjave kolegji 30 Maj 1966 me pseidonimet Susan Davis dhe Elzabeth Parry te dyjat te moshes 19 vjeqare te cilat ishin goditur me thike dhe ishin perdhunar dhe trupi i tyre u gjet lakuriq por ne munges te argumenteve dhe provave materiali Bundy nuk u ngarku me ket veper
 • Me 22 korrik 1971 Joyce LePage 21 vjeqare u zdhuk kur po kalonte afer Universiteti te Washingtonit ku 9 vite me pas eshtrat e saj u gjeten ne ne nje mbeshtjese kamuflazhi ne qytetin Pullman,Washington dyshohet se Ted Bundy u detyroi te hipte ne makinen e tij por mungesa e fakteve beri qe Ted Bendy te mbetej vetem nje i dyshuar.
 • 28 qershor 1978 Rita Jolly 17 vjeqare nxense u zhduk ne West Alin,Oregon trupi saj nuk u gjet kurr por dyshohet se fajtor i zdhukjes se saj esht Ted Bundy por pa trupin e saj si deshmi Bundy nuk mund te akuzohet por Bundy thuhet se kishte pohuar per gjith vrasjet ne Oregon

Burgosja,Bisedimet dhe Hetimet,Pritja në korridorin e vdekjes Redakto

Bisedimet Redakto

Mbundy u qaua ne Raiford prison duke pritur në Kordiorin e vdekjes ai me pas intervistua nga Shum gazetar dhe u detyra per te treguar per krimet e tij.

 
Ted Bundy ne intervist me Hagmaier

Ai pohi se nje kohë kishte shrbyer si hajdut i nevojiteshin para per ta paguar vend qendrimin ne Utah dhe Kolorado dhe partë qe kishte bler Volfsvagenin e tij me te cilin kishte bartur shum viktime e kishte blerë me para te vjedhura dhe ai vidhte ai vrasiste per tu frymzuar nga kenaqesit e tij seksuale shum njerz nuk mund ta besonin se Ted ishte një vrasës i shakllës se lartë ai ishte i shkolluar dhe kishte aftësi per te lexuar mendjet e njerzve se ai kishte kryer fakultetin e psikologjisë. Hagmeiner ishte psikologu qe intervistoi te Bundy disa vite dhe vet Dr.Hagmeiner ishte besfsonte nga deklartat e tij Bundy i kisht thën se viktima behet pronë e jotja dhe tek unë dhe nje frymzim i epshit tim por Bundy tha nuk i pranoj kto akuza jam i pa faj.

Gjat kohës sa ishte ne burg Ted Bundy ne qelinë e tij u gjeten Thika ve qe binte ne pah natyren e tij te dhuneshme por prap se parap ai nuk e lendoi askënd në burg por thoshte si thikën e kishte per vet mbrojte se ai u deklarua se frikë nga Burgsurit e tjer por ai u sulma fiziksht nga nje grup te Burgusish por ai shpetoi dhe nga ai me date 14 tetor 1984 mori denime te renda diciplinore ku detyra te punonte ne minjera dhe pun te renda për shendetin ati ju ndalua ti shikonte gruan dhe vajzën e tij.

Për te shmangur punët e renda fizike dhe torturat e renda qnjerzore ai pranoi te tregonte detjet rreth vrasjeve Ai pranoi se vrasjet e tij kishte filluar në Uashington ku pranoi se kishte sulmuar ai tha se ne trupin e pa jet te Melisa Simth kishte ushtruan nje grim a pranoi se filnte me kokat e viktmave te tij i pyetur per se ishte qellimi ishte ai tha se vrjset e tij ishin kenaqesia e tij per ti keqtrajtuar kufomat dhe seks me trupat e pajtë gjë qe quhet ne nekrofil shpjegoi dhe shum vrasje intervistuesi kishte pyetur se ai ishte i vet dije ai tha se viktimat e tij i kishte prë me sharrë te cilen e kishte mshefur ne nje shtëpi në Kolorado por polcia nuk arriti ta gjente sharrën Bundy thoshte se pinte Alkohol ai tregoi per detajet rreth Volsvagenit se si kishte bartur trupat dhe kishte vrarë ai u konsiderua si vrasësi me Kontravers qe njihte Amerika po ashtu ne disa te intervistës ne vitin 1985 Bundy kishte perjetuar nje krizë mendore pasi qe kishte shkeputur lidhjet me Stephani Brooks qe ishte nje te nga te dashurat e Ted Bundy-t besohet se kriza e tij kishte filluar pasi ai kishte gjetur atesinë pasi ema e tij kishe mshefur nga ai ne vitin 1988 Gjykata Supreme e Floridës vendosi daten e Egzekutimit 24 janarin 1989 dhe Bundy u njoftua.

Me 23 janar 1989 Intervista finale me Ted Bundy i cili konsiderohet fajtor per me shum se 36 vrasje Bundy tha se jam fajtor 30 vrjase dhe tha kam nuk kam pasur deshir ti jap Shtetit dëshirën për ta egzekutar ai tha se kishte dashur te bej vetvrasje por nuk kishte dhen mundesia dhe foli dhe per arratisjen e tij nga Gjykata e Kolorados. Bundy shtoi se rrejen ne krimet e mija ze fil kur shikoja filma pronografik tha pornografia me shkatrroi menderisht dhe femirja jo mir dhe mungesa e prindit tim biologjik dhe po ashtu dhe ndarja ne vitin 1974 nga e dashura e cila quhej Stephanie Broks Intervista finale ishte udhehqur nga Psikologu dhe prifti Dr.Doberson.

 
Mugshot i Ted Bundy-t në Burg

Ekzekutimi Redakto

Ted Bundy u ekzekuta më 24 janar 1989 në orën 19:16 minuta ne Burgun Raiford kur ai u egzekuta u blodhen shum njerz duke hedhur festuar me fishek zjare dhe brohritje dhe Polica federale dha lajmin e gezueshëm duke then sod eshte nje dite e mirë per te gjith banoret e Amerikës se vrsësi shum kerkuar u egzekuta sot me 24 janar 1989 në orën 19:16 minuta trupi i pajetë i Bundy-t u dogj ne një furrnaltë dhe hiri i tij nuk dihet se ku perfundoi por disa supozohet se hiri tij Cascade Range në Uashington State dhe pas kesaj Ana Role biografistja e famshme e krimanstikes e quajti se Bundy ishte simboli i së keqës dhe pa mëshrishnmi.

 
Trupi i pa jet i Ted Bund-yt

Menyra egzekutimit te Ted Bundy ishte kariga elektrike qe esht nje nga disa menyra-t e SH.B.A-ve për te egzekutar kryesit te cilët janë te denuar me vdekje.

Viktimat Redakto

30 Vrasjet e Ted Bundy-t qe kishte pranuar publikisht ne vitin 1989 qe jan nga kto vendet si më posht ku jan te perfshira vrasjet e 30 femrave :

 • Uashington
 • Utah
 • Colorado
 • Idaho
 • Florida

Uashington dhe Oragon Redakto

Tabela e infrmacioneve te viktimave

Emri dhe Mbiemri Profesioni dhe Mosha Data e vrasjes apo sulmit
Joni Lenz Studente (mosha 18) 4 janar 1974
Lynda Haley Studente(mosha 21) 1 Shkurt 1974
Donna Manson Studente(mosha 19) 12 Mars 1974
Susan Elaine Rancourt Studente(mosha 18) 17 prill 1974
Roberta Kathleen Parks Studente(mosha 22) 6 Maj 1974
Brenda Carol Ball Studente(mosha 22) 1 qershor 1974
Janice Ann Ott (Studente (mosha 23) 14 korrik 1974
Denise Marie Naslund Studente (mosha 19) 14 korrik 1974
Georgeann Hawkins Studente (mosha 18) 11 qershor 1974

Utah,Idaho,Colorado, Redakto

Tabela e infrmacioneve te viktimave

Emri dhe Mbiemri Profesioni dhe mosha Data e vrasjes apo sulmit
Nancy Wilcox Nxënese (mosha 16) 2 tetor 1974
Melisa Smith Nxënese (mosha 17) 18 tetor 1974
Laura Ann Aime Nxenese (mosha 17) 31 tetor 1974
Carol DaRonch Nxenese (mosha 18) 8 nëntor 1974
Debra Kent Nxenese 8 nëntor 1974

Vrasjet në vitin 1975 Redakto

Florida Redakto

Tabela e infrmacioneve te viktimave

Emri dhe Mbiemri Profesioni dhe Mosha Data e vrasjes apo e Sulmit
Margaret Bowman Studente (mosha 21) 15 janar 1978
Lisa Levy Studente (mosha 20) 15 janar 1978
Karen Chandler Studente (mosha 21) 15 janar 1978
Kathy Kleiner Studente (mosha 21) 15 janar 1978
Cheryl Thomas Studente (mosha 21) 15 janar 1978
Kimberly Diane Leach nxenese (mosha 12) 9 Shkurt 1978

Po ashtu Bundy supozohej se ishte fajtor dhe 6 vrasje apo dhe me shum por FBI nuk i ka ber te konfirmuara kto vrajse.

Patologjia Redakto

Sipas shum psikologeve qe studiuan gjendjen e tij fizike dhe mendore doli se te Bundy vuante nga çrregullimi biopolar i personalitetit te tij kta njerz jane dy veti qe i karkaterizojne ana tepert pozitve dhe pjesa negative e cila kalon ne veprime te dhunshme kto ishtin diçka ne sjelljet e tija te pazakonta.

Dr.Dekle tha në Ted Bundy-n se ai kishte hasur ne diagnostikim e Socipatisë kta njerez jan jasht zakonisht terheqs manipules dhe qesharak ata kan nje afetesi te papara por brenda tyre mishfet nje tjeter njeri njeri qe nuk e kupton keqardhjen dhe nuk e ndjen atë kto ishin disa patologji te tija te cialt manifestohen me veprime jo normale si vrasje,vjedhje Bundy kishte aftesitë e tija si psiklog te cilat mund ti ket perdorur per manifestimet e tija pra sipas Dr.Dekle i cili ishte psikolog nga Universiteti i Piskatrik New Jorku-t Bundy vuante nga Skizofrenia thuhet se Bundy kishte kapur kjo kirzë kur kishte mesuar se kush ësht i ati i tij i vertet por ajo qe felloi krizën ishte nje nga te dashurat e tija e cila quhej Stephani Brooks po ashtu zbula se se cila prej viktimave ka pasur kontakte me Bundy-n.

Po ashtu disa mjek dhe psikolog nuk e than mendimin se ai munte vuante dhe nga Narcizmi i cili eshte nje problem psiki i cili manifestohet me veprime jo te logjikshme si dashuria e madhe ne vete mendjemadhsia kotesia dhe deshira qe ti lendoj te tjerët.

Profilizimi i Ted Bund-yt Redakto

Referime Redakto

 1. ^ http://www.mirror.co.uk/news/world-news/ted-bundy-killed-more-than-100-848007
 2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2012. Marrë më 11 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ http://www.slideshare.net/ecastro/ted-bundy
 4. ^ Libri The Stranger Beside Me i autores Anna Rule botuar ne vitin 2000
 5. ^ Sipas biografes Anna Rule
 6. ^ http://www.biography.com/people/ted-bundy-9231165
 7. ^ http://www.imdb.com/name/nm2235235/bio
 8. ^ The Stranger Beside Me ISBN 1-4165-5959-0

Lidheje Te jashtme Redakto

Filmat bazuar ne jetën e Ted Bundy-t dhe Popullarizimi dhe Biblografia Redakto