Tempulli i Durgës në Ramnagar

Tempulli i Durgës në Ramnagar (në gjuhën marathi: दुर्गा मंदिर) është i vendosur në Ramnagar të Varanasit (ose Banaras), ku ndodhej selia e mbretërve të Varanasit, që e ndërtuan atë.[1] Mendohet se ai është ndërtuar 500 vjet më parë, në shekullin e XVI dhe tashmë është nën kontrollin e familjes mbretërore të Varanasit. Ky tempull i është kushtuar perëndeshës hindu Durga që konsiderohet si hyjnesha e Forcës dhe Fuqisë që qeverisë të gjithë botën. Tempulli ka një pellg të ndërtuar me gurë pranë tij. Tempulli i Durgës në Ramnagar vlerësohet për punimet e mrekullueshme të gurit, që janë një shembull mjeshtëror i artit të punimit të gurit në Indinë Veriore. Përveç këtij tempulli brenda qytetit të Varanasit ndodhet një tempull tjetër i Durgës, Mandiri i Durgës, i ndërtuar në shekullin e XVIII pranë një ujëmbledhësi të njohur si Durga Kund.[2]

Tempulli i Durgës në Ramnagar
दुर्गा मंदिर
Sumeri Temple, Ramnagar, opposite Benares.jpg
Foto e viteve 1860 e Tempullit të Durgës në Ramnagar nga Samuel Bourne
Informacion i përgjithshëm
Statusi funksionues
Tipi tempull hindu
Vendndodhja Ramnagar
Qyteti Varanasi
Shteti India
Koordinatat 25°16′55″V 83°02′26″L / 25.2819349°V 83.0405957°L / 25.2819349; 83.0405957Koordinatat: 25°16′55″V 83°02′26″L / 25.2819349°V 83.0405957°L / 25.2819349; 83.0405957
Përfundimi shek. i XVI
Pronar Familja Mbretërore e Varanasit

Struktura e tempullitRedakto

 
Shikhara e Tempullit të Durgës në Ramnagar

Tempulli i Durgës është ndërtuar në stilin Nagara të Arkitekturës tempullore hindu, arkitektura tipike e tempujve të Indisë Veriore. Planimetria e tempullit është bazuar mbi një formë katrore, i vendosur në një kampus po ashtu katror. Ndërtesa kryesore e tempullit është ndërtuar mbi një platformë katrore dhe vetë torma e ndërtesës është gjithashtu katrore. Tempulli përmban dhoma, që përdoren për nevojat e stafit të tempullit dhe ndonjëherë për Yajna. Kampusi i tempullit është i gjelbër për shkak të pranisë së pemëve dhe bimëve. Në këtë kampus vizitorët mund të ecin përreth ndërtesës së tempullit kryesor. Kjo ecje është një ritual i zakonshëm në hinduizëm. Tempulli ka një pellg të stërmadh katror (Pushkarni) përballë tij. Pellgu është i pajisur me shkallë guri në të gjitha anët dhe kulla vëzhgimi në çdo kënd. Në një anë të këtij pellgu ndodhet një tendë prej guri. Punimet në gurë në muret e tempullit vënë gjithashtu në dukje format e tij katrore. Muret e tempullit kanë dizajne në formën e blloqeve katrore dhe shkrime zbukuruese.

Legjenda e hyjneshësRedakto

Sipas legjendave puranike tregohet se si hyjnesha e mori emrin Durga. I dituri Agastya donte të dinte nga hyjnia Kartikeya sesi hyjnesha e mori emrin. Kartikeya tregoi, se dikur ishte një demon i quajtur Durgasur që kreu lutje intensive për mjaft vite të gjatë dhe arriti fuqi që asnjë njeri nuk mund ta mundëte. Për shkak të kësaj dhe bazuar te arroganca e madhe ai filloi të shqetësonte të gjithë njerëzit fetarë, dhe mori nën kontroll mjaft botë. Ai shkatërroi Gurukulë të ndryshëm (shkolla rezidenciale), Yagya Shala (vende ku kryheshin rituale Yagya/zjarri), burgosi krerë të ndryshëm fetarë si dhe Rishi Patna të ndryshme (gra asketikësh). Lumenjtë filluan të rridhnin në drejtimin e gabuar, të korrat filluan të jepnin lloje të ndryshme prodhimesh. Të gjithë hyjnitë qiellore dhe qeniet njerëzore iu afruan perëndisë Shiva dhe kërkuan të strehoeshin. Shiva kuptoi fuqitë e Durgasuras, veçanërisht se ky i fundit nuk mund të vritej nga një burr. Ai i sugjeroi Devit ta bënte këtë. Devi dërgoi emisarin e saj, Kalratri, bashkë me disa zonja për të paralajmëruar Durgasurën. Kalratri arriti vendbanimin e Durgasurës dhe ia përcolli mesazhin. Ajo i kërkoi atij që të mos i shqetësonte njerëzit fetarë, të rikthente tokën dhe gjërat e tjera të rrëmbyera dhe të shkonte diku tjetër, ndryshe hyjnesha Devi do ta vriste atë. Me arrogancë të madhe Durgasura i kërkoi luftëtarëve të tij të kapnin Kalratrin dhe ta burgosnin atë. Kur luftëtarët iu afruan asaj, Kalratri nxori një ulërimë që prodhoi topa flake dhe mijëra luftëtarë u vranë. Kjo e nxehu më tepër Durgasurën, që urdhëroi më tepër luftëtarë për të luftuar atë. Kalratri fluturoi menjëherë në qiell, arriti vendbanimin e hyjneshës pranë maleve Vindhyachal dhe i tregoi të gjithë ngjarjen asaj. Shpejt Durgasura arriti në vendin ku qëndronte hyjnesha dhe nisi një betejë të ashpër. Gjatë procesit, Devi lëshoi të gjitha shaktit e saj që morën forma luftëtaresh të ndryshme me fuqi të jashtëzakonshme. Hyjnesha me fuqitë e saj të jashtëzakonshme, e vrau Durgasurën dhe të gjithë ndjekësit e tij. Pati një gëzim të madh në të gjithë botën dhe paqja me lumturinë u rikthyen përsëri. Rrëfenja është përshkruar me hollësi te Kashi Khanda.[3] Të gjitha hyjnitë qiellore dhe të tjerët mësuan për këtë dhe e lavdëruan hyjneshën duke recituar Vajra Panchakamin. Hyjnesha u kënaq dhe mori emrin Durga Devi (për shkak të vrasjes së Durgasurës).

Galeri pamjeshRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ http://varanasi.nic.in/history/ramnagar.html
  2. ^ "Temples of Varnasi". Varanasi Official website. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Vinay (2016). "71". Kashi Khanda (në anglisht). Diamond Pocket Books Pvt Ltd. ISBN 81-288-2277-2, 9788128822773.

Lidhje të jashtmeRedakto