Teqeja e Martaneshit

monument kulturor në Shqipëri

Teqeja e Martaneshit, Teqeja e poshtme ose Teqeja e Peshkut[1] është një monument i trashëgimisë kulturore në Peshk, rrethi i Bulqizës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri.[2] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "957/129.04.1983". Është ndërtesë dy katëshe e mbuluar me çati dhe është ndërtuar rrëzë një kreshte malore në lartësi prej 1500 m mbi nivelin e detit.[3]

Ish teqeja e poshtme (Peshk, Bulqizë)
Teqeja e Martaneshit is located in Shqipëria
Teqeja e Martaneshit
Ish teqeja e poshtme (Peshk, Bulqizë) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Peshk, Bulqizë, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°23′47″V 20°12′11″L / 41.396433°V 20.203075°L / 41.396433; 20.203075Koordinatat: 41°23′47″V 20°12′11″L / 41.396433°V 20.203075°L / 41.396433; 20.203075
Lartësia 1500 m
Ndërtuar Mesjeta e vone
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 957/129.04.1983
Nr. i referencës BZ013
Tipologjia Teqe

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010.
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BULQIZES (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 20 dhjetor 2016. Marrë më 11 tetor 2016.
  3. ^ "Map - IMK WebGIS". imk.gov.al. IMK. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 korrik 2019. Marrë më 13 tetor 2016.