Teqja e Sheh Dyrrit

monument kulture në Shqipëri

Teqja e Sheh Dyrrit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Tiranës, në qarkun e Tiranës, Shqipëri. Kjo teqe është kryeqendra e Tarikatit Kadri të Shqipërisë e cila u rihap të Enjten më datë 19 shtator 1991 pas një heshtje prej afërsisht 30 vjetësh mbyllur me forcë nga regjimi komunist.[1] Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "6 më 15.01.1963".

Teqja e Sheh Dyrrit
Teqja e Sheh Dyrrit is located in Shqipëria
Teqja e Sheh Dyrrit
Teqja e Sheh Dyrrit në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Rrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat 41°19′57″V 19°49′09″L / 41.332608°V 19.819092°L / 41.332608; 19.819092Koordinatat: 41°19′57″V 19°49′09″L / 41.332608°V 19.819092°L / 41.332608; 19.819092
Ndërtuar XVIII-XIX
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 6
Nr. i referencës TR141
Tipologjia Faltore

Kjo teqe ka pësuar dy rindërtime, të parin në vitin 1964 dhe të dytën 20 vjet më pas. Në momentin e vënies në mbrojtje ajo ngrihej në pjesën fundore të një parcele, e cila kishte në pjesën fundore të saj teqenë, duke u shtrirë para saj deri në takim me trotuarin e rrugës.

ReferimetRedakto

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I TIRANËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 29 qershor 2016. Marrë më 12 gusht 2017.

Lidhje të jashtmeRedakto