David Howell Evans (i lindur më 8 gusht 1961Barking, Londër, Angli), i njohur me nofkën The Edge, është muzikant i njohur si kitaristi, tastieristi dhe vokalisti përcjellës i rock bendit irlandez U2. Zëri i dalluar i kitarës si dhe stili i tij i luajtjes, bashkë me përdorimin inovativ të përpinimit digjital të zërit - kontribuan jashtëzakonisht në zërin unik të U2-së. Në vitin 2003, revista Rolling Stone e vuri The Edge në pozitën #24 në listën "100 Kitaristët më të Mirë të të Gjitha Kohërave".

The Edge
TheEdge.jpg
Të dhëna
Emri i lindjesDavid Howell Evans
Gjithashtu të njohur siThe Edge
U lind (1961-08-08) 8 Gusht, 1961 (61 vjeç)
PrejardhjaLondër, Angli
ZhanretRock, post-punk, alternative rock
PunaMuzikant, aktivist
VeglatKitarë, tastierë, vokal, bas kitarë
Vitet aktive1976 - prezent
Shtëpitë diskografikeIsland, Mercury
BashkëpunimetU2
Faqja zyrtareU2.com

DiskografiaRedakto

U2Redakto