Papa Theodhori I ( l. ?, Jeruzalemi - v. 14 maj 649, ) ishte papa i 73 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 nëntor 642 dhe deri më 14 maj 649. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni IV, ndërsa pasardhësi Papa Martini I.

Papa Theodhori I
Skeda:TheodoreI.jpg
papa i 73 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 nëntor 642
Fundi papatit 14 maj 649
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni IV
Pasardhësi Papa Martini I
Lindja Jeruzalemi, ?
Vdekja 14 maj 649
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni IV
Papë
24 nëntor 64214 maj 649
Pasardhësi 
Papa Martini I