Toni Curtis, (emri i vërtëte Bernard Schvartz), ishte aktor i njohur amerikan.

Tony Curtis
U lind në3 qershor 1925
Vdiq29 shtator 2010
Kombësiaamerikan


Është bërë i njohur me rolin e Billy Wilder në filmin “A qualcuno piace caldo” ( Dikujt i pëlqen i nxehti) në krah të Jack Lemon dhe Marilin Monro. Në karrierën e tij 60 vjecare ka luajtur në më shumë se 140 filma, por suksesin më të madh e shënoi me zhanrin e filmave humoristikë. Tony Curtis ishte i njohur dhe për jetën e tij private, pasi ka kurorëzuar 6 martesa dhe ka arritur të fitojë betejën kundër alkoolit. Në vitin 1950, Toni Kertis u emërua për çmimin Oscar, ndërsa gjatë 25 viteve të fundit, iu përkushtua pikturës. Ndahet nga jeta në moshën 85 vjeçare më 29 shtator 2010.

Jeta e hershmeRedakto

KarieraRedakto

Jeta privateRedakto

FilmografiaRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ (He said he was born and grew up in Manhattan, in an interview with Terry Wogan British Television)
  2. ^ Lissa Simon (7 qershor 2012). "Variety". {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Tony Curtis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale