Hape menynë kryesore

Toni Curtis, (emri i vërtëte Bernard Schvartz), ishte aktor i njohur amerikan.

Tony Curtis
Tony Curtis..jpg
Informacione personale
Ditëlindja 3 qershor 1925
Vendlindja Manhattan,[1] New York, Flag of the United States.svg SHBA
Ditëvdekja 29 shtator 2010
Vendvdekja Henderson, Nevada, Flag of the United States.svg SHBA
Bashkëshort(ja) Janet Leigh
(m. 1951–1962; divorc)
Christine Kaufmann
(m. 1963–1968; divorc)
Leslie Allen
(m. 1968–1982; divorc)
Andrea Savio
(m. 1984–1992; divorc)
Lisa Deutsch
(m. 1993–1994; divorc)
Jill Vandenberg
(m. 1998–2010; vdekje)
Kombësia amerikanËshtë bërë i njohur me rolin e Billy Wilder në filmin “A qualcuno piace caldo” ( Dikujt i pëlqen i nxehti) në krah të Jack Lemon dhe Marilin Monro. Në karrierën e tij 60 vjecare ka luajtur në më shumë se 140 filma, por suksesin më të madh e shënoi me zhanrin e filmave humoristikë. Tony Curtis ishte i njohur dhe për jetën e tij private, pasi ka kurorëzuar 6 martesa dhe ka arritur të fitojë betejën kundër alkoolit. Në vitin 1950, Toni Kertis u emërua për çmimin Oscar, ndërsa gjatë 25 viteve të fundit, iu përkushtua pikturës. Ndahet nga jeta në moshën 85 vjeçare më 29 shtator 2010.

Jeta e hershmeRedakto

KarieraRedakto

Jeta privateRedakto

FilmografiaRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ (He said he was born and grew up in Manhattan, in an interview with Terry Wogan British Television)
  2. ^ Lissa Simon (June 7, 2012). "Variety". 

Lidhje të jashtmeRedakto