Trabzon është një qytet në bregdetin e Detit të ZiTurqisë verilindore dhe kryeqyteti i Provincës Trabzon. Trabzoni, i vendosur në Rrugën e Mëndafshit, u bë një shoqëri homogjene e feve, gjuhëve dhe kulturës për shekuj me radhë dhe një portë tregtare për Persinë në juglindje dhe Kaukazin në verilindje. Republikat venedikase dhe gjenoveze kishin koloni tregtare brenda qytetit - Leonkastron dhe ish-"kështjella venedikase" - që luanin një rol në Trabzon të ngjashëm me atë që Galata luajti në Kostandinopojë (Stambolli modern). Trabzoni formoi bazën e disa shteteve në historinë e tij të gjatë dhe ishte kryeqyteti i Perandorisë së Trebizondit midis 1204 dhe 1461. Gjatë periudhës së hershme moderne, Trabzon, për shkak të rëndësisë së portit të tij, përsëri u bë një pikë qendrore e tregtisë në Persi dhe Kaukaz.

Trabzon
Qytet
[[File:
Sumela From Across Valley.JPG
Hagia Sophia Trabzon.jpg
Uzungöl lake and town.jpg
Trabzon museum.jpg
Hagios Eugenios.JPG
Panoromik Trabzon.jpg
|noform|center|255px]]
Nga lart poshtë, majtas në djathtas: Manastiri Sumela, Muzeu i Ajasofjës, Uzungöl, Muzeu i Trabzonit, Xhamia e Premtja e Re, Pamje nga qendra e qytetit prej Boztepe
Vendndodhja
Trabzon is located in Turqia
Trabzon
Trabzon

Koordinatat: 41°0′18″V 39°43′21″L / 41.00500°V 39.72250°L / 41.00500; 39.72250

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni i Detit të Zi
Provinca Provinca Trabzon
Kryetari i Bashkisë Murat Zorluoğlu (AK PARTİ)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4.628 km2
Popullsia 807.903 banorë
Dendësia 175 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 61000
Prefiksi (+90) 462
Targa 61
Koordinatat 41° 0′ 18″ Veri

39° 43′ 21″ Lindje

KlimaRedakto

Trabzoni ka një klimë tipike, por pak më të ngrohtë se shumica e rajonit të Detit të Zi, një klimë subtropikale të lagësht (Köppen: Cfa, Trewartha: Cf) me reshje të bollshme. Ndërsa klasifikimet lokale e klasifikojnë qytetin si oqeanik, pasi verërat e Trabzonit janë më të ngrohta se 22.1 ° C, dhe vetëm 4 muaj të sezonit të tij më të freskët kanë një temperaturë mesatare nën 10 ° C, ai nuk arrin të kualifikohet sipas të dy klasifikimeve të klimës.

Verërat janë të ngrohta, temperatura mesatare maksimale është rreth 28 ° C në gusht, ndërsa dimrat janë përgjithësisht të freskët, temperatura minimale mesatare më e ulët është gati 5 ° C në shkurt. Reshjet janë më të rënda në vjeshtë dhe dimër, me një reduktim të dukshëm në muajt e verës, një gjendje mikroklimatike e qendrës së qytetit krahasuar me pjesën tjetër të rajonit. Reshjet e borës janë disi të zakonshme midis muajve dhjetor dhe mars, duke rënë borë për një ose dy javë, dhe mund të jenë të mëdha pasi të bie borë.

Temperatura e ujit, si në pjesën tjetër të bregdetit të Detit të Zi të Turqisë, është përgjithësisht e butë dhe luhatet ndërmjet 8 ° C dhe 20 ° C gjatë gjithë vitit.

EdukimiRedakto

Universiteti Teknik i Detit të Zi në Trabzon pret studentë nga e gjithë Turqia, veçanërisht nga rajonet e Detit të Zi dhe Anadollit Lindor, si dhe studentë nga shtetet turkike në Azinë Qendrore.

Historikisht qyteti ishte një qendër e kulturës dhe arsimit grek dhe nga viti 1683 deri në 1921, një kolegj mësuesish funksiononte i njohur si Phrontisterion e Trapezous, i cili siguroi një shtysë të madhe për zgjerimin e shpejtë të arsimit grek në të gjithë rajonin. Ndërtesa e këtij institucioni (e ndërtuar në vitin 1902) mbetet akoma monumenti më mbresëlënës grek pontik në qytet dhe sot pret shkollën turke Anadolu Lisesi.

BinjakëzimetRedakto

Trabzoni binjakëzohet me:[1]

GaleriaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kardeş Şehirler" (në turqisht). Trabzon Büyükşehir Belediyesi. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 dhjetor 2019. Marrë më 15 shtator 2020.