Tritan Shehu

politikan shqiptar

Tritan Shehu (Tiranë, 24 prill 1949) ka qenë mjek, politikan dhe tani është zv/rektor i Universitetit katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"

Tritan Shehu
Zëvendëskryeministër
Në zyrë
11 korrik, 1996 – 1 mars, 1997
PasardhësiDashamir Shehi
Pasuar ngaqeveria Fino, më 25 korrik, 1997 Bashkim Fino
Ministër i Punëve të Jashtme
Në zyrë
11 korrik, 1996 – 1 mars, 1997
PasardhësiAlfred Serreqi
Pasuar ngaArian Starova
Ministër i Shëndetësisë dhe i Mjedisit
Në zyrë
13 prill, 1992 – 13 janar, 1994
PasardhësiKristo Pano
Pasuar ngaMaksim Cikuli
Të dhënat vetjake
Lindur më24 prill 1949
Tiranë, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësiashqiptar
Partia politikePD, Partia Demokratike e Reformuar
Bashkëshortja/etAida
Profesionimjek, politikan

BiografiaRedakto

është politikan shqiptar, ish Kryetar i Partisë Demokratike. Tritan Shehu ka titullin Profesor Doktor të marrë nga Universiteti i Tiranës, ka qënë Shefi i anestezi-reanimacionit Shqiptar për një periudhë më shumë se 20 vjeçare deri në momentin që vendosi ti futej politikës. Tritan Shehu është një nga themeluesit e Partise Demokratike. Tritan Shehu deputet i Partisë DemokratikeKuvendin e Shqipërisë. Tritan Shehu ka pasur postin e Zv/Kryeministrit dhe Ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë gjatë periudhës 11 korrik 1996 - 12 prill 1997. Tritan Shehu ka pasur postin Ministrit të Shëndetësisë të Shqipërisë gjatë periudhës 1992-1996 dhe ishte iniciator i futjes se sistemit privat farmaceutik dhe stomatologjik. Ai ka qënë Kryetar i Komisionit të Shëndetësisë në Kuvendin e Shqipërisë gjatë periudhës 2005-2013.

Shehu është Kryetar i shoqatës së anestezi-reanimacionit të Shqipërisë dhe zv/Rektor i Universitetit Katolik Zoja Këshillit të Mirë.

Tritan Shehu është autor i shumë librave e shkrimeve me tematikë shëndetësore e politike.

ReferimetRedakto