Turgut Cansever

arkitekt turk

Turgut Cansever (12 shtator 1921 - 22 shkurt 2009, Stamboll) arkitekt Turk,  planifikues urban , mendimtar i shquar. Ai është i vetmi arkitekt në botë që mori çmimin Aga Khan tri herë , për Arkitekturë.Ai ishte i njohur edhe si "Arkitekt i Zgjuar".[1] Ai mori drejtimin në shumë qytete , duke u caktuar edhe në projektet e zonave mbrojtëse. Ai  është projektues i sheshit [[Beyazit Square]] .Dhe poashtu  ai ishte pronari i parë në historinë e artit , teza e doktoraturës.

BiografiaRedakto

JetaRedakto

Ai është i lindur në Antalia më 1921. Ai është fëmija  më i madh,i pesë fëmijëve të Hasan Ferit dhe gruajës së tij Saime.

I ati i tij Hasan Feri ishte biri i Kasimpasa Turabi dervish shtëpisë së sheikut dhe i portës së lartë  të burokratit sheik Ali Effendi. Z. Hasan Ferid ishte një intelektual dhe  mjek që zgjodhi për të studiuar mjekësinë  në vend të qenit burokrat, ishte mjeku i kryesor tek Fronti i Sinës në vitet e luftës.. Ai ishte ndër themeluesit e ' ' 'Turkish Hearts' ' ' . Ai ishte në kundërshtim me ideologjitë e qeverisë, duke refuzuar ofertën për detyrë të nivelit të lartë, ai zgjodhi për të marrë vendin në luftën për zhdukjen e sëmundjes së malarias në Antalia dhe Adanë. Ai u dëbua në Tavsanli Bursa.

Nëna e tij , Saime ishte një mësuese  nga Plovdiv.Ajo ishte e rritur si  studente e novelistës së njohur turke Halide Edip Adıvar, në moshën 19 ajo pranoi vullnetarisht që të jetë një mësuese  në Jeruzalem.[2]

ArsimiRedakto

Turgut Cansever>  shkollën fillore e kreu në Ankara dhe Bursa. Pas shkollës fillore familja e tij u shpërngul në Stamboll. Ai e përfundoi  shkollën e mesme në Shkollën e Lartë të  Galatasarayt . Disa prej shokëve të tij ishin Turan Güneş, Turhan Feyzioğlu, Ilhan Usmanbaş, Avni Arbaş, Cihat Burak.Turan Güneş, Turhan Feyzioğlu, Ilhan Usmanbaş, Avni Arbaş, Cihat Burak.

Ai iku në [[Stamboll]] ,  në Akademinë Shtetërore të Arteve të Bukura në të menduarit për të qenë një artist dhe përkra me Halil Dikmen, Mazhar sevket İpşiroğlu, Sedad Hakki EldemAi vendosi të studiojë arkitekturë. Ai u bë asistent i Sedad Hakkı Eldem. Pas arsimimit të tij në akitekturë , ai u drejtua për historinë e artit , teza e doktoraturës. Në vitin 1946, ai filloi mësimet e tij të Artit Islam,  mësuesi i tij   Ernst Diez  lëvizë atë në një nivel tjetër. Në vitin 1949 "A Stylistic Analysis of Ottoman and Seljuk Column Heads" ishte e para histori e artit ,  teza e doktoraturës në Turqi.[3] Ai vizitoi 14 qytete Anatoliane dhe 111 struktura. [4] 

Ai udhëtoi Evropë, duke shkuar në Francë për një kohë të gjatë. Ai mori titullin "profesor i asociuar"  në vitin [[1960]] me "Problemet e arkitekturës moderne"  të tezës në [[Stamboll]] në Fakultetin Universitar të Letrave.

KarrieraRedakto

Ai rivendosi Sadullah Pashën në rezidencën ujore në vitin 1949. Ai ka themeluar zyrën e parë të arkitekturës tij në vitin 1951 me partnerin e tij Abdurrahman Hancı. Hoteli/Klubi Anatolian që ata kanë dizajnuar së bashku ishte njëra prej punëve më të rëndësishme të tij . 

Në vitin 1952 ai u martua me zonjën Nilufer. Ata kishin 3 fëmijë. Djali i tyre Hasani , vajzat Emine dhe Fejza që zgjodhën të bëhen arkitekte.

Në vitin 1958, Cansever filluar hartimin Beyazıt Katror. Kjo punë u zhvendos atë në luftë për qytetin, zonimit dhe zonat e mbrojtura. Ai mori me pagesë shumë në këtë fushë. Ai ishte kreu i Marmara Rajon Planifikimit Organizata në 1959-1960.  Ai ishte ne autoritetin e planifikimit komunal te planifikimit ne vitin 1961. Ne vitin 1974-1976 ai ishte anëtar i delegacionit Turk te keshillit evropian; mes 1974-1980 ka punuar ne komunën e [[Stambolli]]t.Ne vitin [[1979]] ai ka punuar si planifikues metropolitan i komunes se [[Ankara]]s.

Vitet 1960 ishin koha kur Cansever u takua me "Bodrumin"(çmim). Njëra nga dy qmimet ' ' 'Aga Khan' ' ' per arkitekturë qe mori ishin të sjellura nga shtepija ' ' 'Ertegun' ' 'dhe që ishte rezultati nga takimi me "Bodrumin"

Ai ka punuar si programi arsimor për përgatitjen këshilltar në Mekë Universitetit në vitin 1983.Të njëjtin vit, ai u bë pjesë e Juris Mastere te Qmimit  ' ' 'Aga Khan' ' ' per arkitekturë

Cansever vazhdoi publikimin në vitet e 1990. Ai botoi shumë artikuj, të mbledhura mbrenda një libri të vetëm e tij . Ai botoi librin monumental [[Mimar Sinan]] në vitin 2005.

Rreth tij, është mbajtur një ekspozitë "Turgut Cansever" ; të quajtur Arkitekt dhe Mendimtar e cila u mbajt në [[Stamboll]], në vitin 2007. Kjo ishte ekspozita e parë retrospektive earkitekturës që ishte përgatitur me materiale që kanë karakteristikat e dokumenteve arkivore.[5]

Ai kishte i pësuar  një atak kardiak në vitin [[2000]], dhe është  detyruar të shrihet në shtrat deri në vitin  [[2008]]. Ai vdiq më 22 shkurt 2009 në shtëpinë e tij në Kadikoy, [[Stamboll]], dhe u varros të nesërmen në varrezat Edirnekapi.[6]

Cansever ,  si një njeri i zgjuarRedakto

Ai nuk ishte vetëm një arkitekt, ai është edhe mendimtari për tema fetare dhe arkitektonike. Ai mendon se Perëndia, i dha akte  gjykimi njerëzve në mënyrë që  arkitektët mund të përdorni këtë talent për të krijuar dizajne të reja si njeri. Në të kundërtën e shoqërisë muslimane ai ka të njëjtat shqetësime rreth shekullit të 20-të arkitekturës për  xhami ,  për shkak se muslimanët nuk kujdesen për të zhvilluar arkitekturën e xhamisë , ndërsa ai për dizajnimin e  xhamive moderne ai ka shtuar  disa forma të reja 

ReferimetRedakto

  1. ^ ""Bilge mimar" Turgut Cansever öldü - Radikal Sanat". Radikal.com.tr. 23 shkurt 2009. Marrë më 2013-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ [1][lidhje e vdekur][dead link]
  3. ^ "Türkiye'de yapılan ilk sanat tarihi doktora tezi, Semaver Dergisi". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 dhjetor 2010. Marrë më 27 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Tezi Sanat Tarihinde Bir İlk!". Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 mars 2011. Marrë më 27 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Osmanlı Bankası Müzesi'nde İkiz Sergi: "Turgut Cansever: Mimar ve Düşünce Adamı"-Etkinlikler". yapi.com.tr. Marrë më 2013-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Turgut Cansever toprağa verildi - KÜLTÜR Haberleri". Haber7.com. Marrë më 2013-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)