Bursa është një qytet i madh në Turqi, që ndodhet në Anadollin veriperëndimor, në Rajonin Marmara. Është qyteti i katërt më i populluar në Turqi dhe një nga qendrat më të industrializuara metropolitane në vend. Qyteti është edhe qendra administrative e Provincës së Bursës. Llogaritet t'i ketë rreth 800.000 shqiptarë.[1]

  1. ^ http://www.albinfo.ch/bursa-qyteti-turk-me-800-mije-shqiptare/
Bursa
Turqisht : Bursa
Qytet
noform
Vendndodhja
Bursa is located in Turqia
Bursa
Bursa

Koordinatat: 41°11′V 29°03′L / 41.183°V 29.050°L / 41.183; 29.050

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Marmara
Provinca Bursa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.036 km2
Lartësia 100 m (m.n.d.)
Popullsia 1.704.441 banorë
Dendësia 1.508,52 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 202 P.K.
Kodi Postal 16000
Prefiksi (+90) 224
Faqja Zyrtare www.bursa.bel.tr