41°00′N 29°00′E / 41.000°N 29.000°E / 41.000; 29.000

Rajoni Marmara
Marmara Bölgesi
Rajon i Turqisë
Location of Rajoni Marmara

Rajoni Marmara (turqisht: Marmara Bölgesi) është një rajon gjeografik i Turqisë.

I vendosur në Turqinë veriperëndimore, kufizohet me Greqinë dhe Detin Egje në perëndim, Bullgarinë dhe Detin e Zi në veri, Rajonin e Detit të Zi në lindje, Rajonin e Anadollit Qendror në juglindje dhe rajonin e Egjeut në jug. Në qendër të rajonit është Deti Marmara, i cili ia jep emrin rajonit.

Midis shtatë rajoneve gjeografike, Rajoni Marmara ka zonën e dytë më të vogël, por gjithsesi popullsinë më të madhe; është rajoni më i dendur i populluar në vend.

Nënndarjet

Redakto
 • Çatalca - Kocaeli Section (turqisht: Çatalca - Kocaeli Bölümü)
  • Adapazarı Area (turqisht: Adapazarı Yöresi)
  • Istanbul Area (turqisht: Istanbul Yöresi)
 • Ergene Section (turqisht: Ergene Yöresi)
 • Southern Marmara Section (turqisht: Güney Marmara Bölümü)
  • Biga - Gallipoli Area (turqisht: Biga - Gelibolu Yöresi)
  • Bursa Area (turqisht: BursaYöresi)
  • Karesi Area (turqisht: Karesi Yöresi)
  • Samanlı Area (turqisht: Samanlı Yöresi)
 • Yıldız Section (turqisht: Yıldız Bölümü)

Ekorajonet

Redakto

Tokësore

Redakto

Palearctic

Redakto
Pyjet me gjethegjera dhe të përziera
Redakto
Pyjet halore të buta
Redakto
Pyjet mesdhetare
Redakto

Provincat

Redakto

Provincat që janë plotësisht në rajonin Marmara:

Provincat që janë kryesisht në Rajonin Marmara:

Gjeografia

Redakto

Malet Yıldız dhe Uludağ ndodhen në rajonin Marmara. Ishujt në Detin Egje janë Gökçeada dhe Bozcaada, dhe në detin Marmara janë ishulli Marmara, Avşa, Paşalimanı, ımralı dhe Ishujt Princes të Stambollit.

Rajoni Marmara ka klimë mesdhetare hibride mesdhetare / klimë të lagësht subtropikale në bregdetin e Detit Egje dhe bregdetin jugor të Detit Marmara, një klimë oqeanike në bregdetin e Detit të Zi dhe një klimë të lagësht kontinentale në brendësi. Verërat janë të ngrohta në të nxehta, të lagështa dhe të thata mesatarisht ndërsa dimrat janë të ftohtë dhe të lagësht dhe ndonjëherë me borë. Klima bregdetare i mban temperaturat relativisht të buta.[1]

Shiko edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ Turkish State Meteorology Arkivuar 2011-03-13 tek Wayback Machine

Lidhje të jashtme

Redakto