Tyrbja e Kapllan Pashës

monument kulturor në Shqipëri

Tyrbja e Kapllan Pashës është një varr monumental i administratorit te Tiranes gjatë periudhës osmane, Kapllan Pashës. Tyrbja është ndërtuar në fillim të shekullit XIX, dhe është një monument i trashëgimisë kulturore i kategorisë I-rë [1][2].

Tyrbia e Kapllan Pashës
Tirana Kapllan Pasha Tomb.jpg
Varri i Kapllan Pashës në Tiranë, pas restaurimit
LlojiArkitekture
VendndodhjaRrethi i Tiranës, Qarku i Tiranës, Shqipëri
Koordinatat41°19′40″N 19°49′18″E / 41.327778°N 19.821667°E / 41.327778; 19.821667Coordinates: 41°19′40″N 19°49′18″E / 41.327778°N 19.821667°E / 41.327778; 19.821667
Ndërtuar1820-1830 /XIX
Organi drejtuesDRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
LlojiNën mbrojtje
KriteretI
Përcaktuar5864874
Nr. i referencësTR142
TipologjiaVarr Monumental
Tyrbja e Kapllan Pashës is located in Earth
Tyrbja e Kapllan Pashës
Tyrbja e Kapllan Pashës (Earth)

PershkrimiRedakto

 
Kartolinë austriake e Tyrbes së Kapllan Pashës

Feudalët e mëdhenj e bënë zakon të ndërtonin tyrbe ndër të cilat sot qëndron në këmbë është ajo (varri monumental) i Kapllan Pashë Toptanit vdekur në 1819. Dikur ajo qëndronte përballë tyrbesSylejman Pashë Bargjini dhe Xhamisë së Vjetër, sot përballë monumentit të luftëtarit të panjohur. Ajo është në formë tetëkëndëshi, mjaft interesant për kolonat monolitike, për kapitelet e stilizuara korintike dhe për tetë harqet e dekoruara me nga një gjethe akanthi të stilizuar në reliev, njëri prej të cilëve përmban mbishkrimin që flet për Kapllan Toptanin, por që sot është i palexueshëm (me përjashtim të datës 1326 ‘h). Është një tyrbe e hapur, pa çati dhe pa kube.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Kapllan Pasha Tomb – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Republic of Albania National Committee for Cult. Marrë më 28 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ TYRBJA E KAPLLAN PASHËS, TIRANË (PDF), Tiranë, Shqipëri: Instituti i Monumenteve të Kulturës, arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 janar 2016, marrë më 4 janar 2016 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)