Hape menynë kryesore

Underworld është bend elektronik anglez, dhe emri kryesor me të cilin Karl Hyde dhe Rick Smith kanë inçizuar muzikë që nga viti 1980. Pas lansimit të dy albumeve synthpop (që njihet si faza mk.1), ata u koncentruan në zhanrin electronica, duke u bërë një ndër bendet më me influencë të të gjitha kohërave. Të njohur për stilin vizual dhe performancat dinamike live, Underworld kanë influencuar një gamë të gjerë të artistëve dhe kanë kompozuar muzikë për shumë filma, seriale dhe për Lojërat Olimpike Verore 2012 në Londër.

Underworld
UW AllyPally 2017.jpg
Underworld duke performuar në Londër, 2017.
Nga e majta: Rick Smith dhe Karl Hyde
Informacione
PrejardhjaRomford, Angli
ZhanriElectronica, techno, progressive house, progressive trance, alternative dance
LabelOm Records, Junior Boy's Own, V2, Wax Trax!, Sire, underworldlive.com, Traffic, Different Recordings
Vite aktiv1980 - prezent
Bashkëpunim(e) meThe Screen Gemz, Freur
Anëtarët
Karl Hyde
Rick Smith
Darren Price
Ish-anëtarët
Alfie Thomas
Bryn Burrows
John Warwicker
Baz Allen
Pascal Consoli
Darren Emerson
Webfaqja
www.underworldlive.com

Influenca në kompozitorët e video lojëraveRedakto

Underworld janë përmendur si infleuncë nga një numër i kompozitorëve të video lojërave, si Nobuyoshi Sano, Andrew Sega, Jesper Kyd, Michiel van den Bos, dhe Rom Di Prisco.

DiskografiaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto