Vasil Gudha

revolucionar grek

Vasileios Goudas ( Greek , c. 1779 - 1845) ishte një luftëtar suliot i Luftës Greke të Pavarësisë dhe një oficer i Ushtrisë Greke nga Epiri .

Gudha, nga Louis Dupré .

BiografiRedakto

Gudha lindi në Janinë [1] ose Grameno rreth vitit 1779. Ai mori pjesë në Luftën greke të Pavarësisë, duke u lidhur me Suliotët klanit të Marko Boçarit. Në fillim ai shërbeu si sekretar [2] dhe ndihmës i Marko Boçarit dhe luftoi në disa beteja nën komandën e Boçarit. [3] Në korrik 1821, ai kontribuoi në kryengritjen e zonës së Gramenos . [4] Në 1823 ai mbikëqyri në emër të qeverisë revolucionare likuidimin e pasurive pas kërkimit të një anijeje italiane, e cila rezultoi në të ardhura prej 8000 kuruş . [5] Pas vdekjes së Marko Boçarit, Gudha shërbeu si sekretar i vëllait të tij Kosta Boçari .

Në shtator 1824, pas raportit të Kosta Boçarit që përshkruan me shumë pozitivitet kontributin e Gudha në revolucionin e deritanishëm, ky i fundit u promovua në kiliark . [6] Në fillim të janarit 1826, ai shkoi në selinë e Trupave Legjislative në Nafplio si i dërguar i rojes së manastirit të Mega Spilaion i cili ishte nën udhëheqjen e Tusia Boçari . [7] [8]

Nga fundi i vitit 1827 deri në mesin e 1828, për shkak të një problemi serioz shëndetësor, Gudha, duke filluar nga Ishujt Joniane, udhëtoi për në qytete të ndryshme evropiane ( Ancona, Pisa, Marsejë, Gjenevë, Paris, etj.) Duke takuar njerëz të ndryshëm të rëndësishëm të kohës si Ioannis Kapodistrias, Mitropolit Ignatius i Hungarisë-Vllahia, Gjenerali Francez Lafayette dhe Jean-Gabriel Eynard . [9]

Vasil Gudha vdiq në Athinë në 1845 duke patur gradën ushtarake të toger. Vëllai i tij, Stavro Gudha, ishte edhe një luftëtar i Revolucionit, por më vonë ai u bë murg. Nipi i tij ishte mjeku, shkrimtari dhe politikani Anastas Gudha . [3] [10]

ReferimeRedakto

 1. ^ Spyridon M. Theotokis, Αλληλογραφία Ι. Α. Καποδίστρια-Ι. Γ. Εϋνάρδου 1826 - 1831, Βιβλιοπωλείον Ι. Ν. Σιδέρη, Εν Αθήναις, 1929, p. 432.
 2. ^ Γενική Εφημερίς της Ελλάδος, June 30, 1828, p. 1.
 3. ^ a b Σύγχρονος Εγκυκλοπαίδεια Ελευθερουδάκη, vol. 7, p. 84.
 4. ^ Δήμος Ζίτσας: Γραμμενοχώρια. Arkivuar 6 korrik 2015 tek Wayback Machine (Greek)
 5. ^ Αρχεία της Ελληνικής Παλιγγενεσίας, Έκδοσις της Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων, Αθήναι, 1981, vol. 13, p. 232-234.
 6. ^ Αρχεία της Ελληνικής Παλιγγενεσίας, 1977, vol. 10, p. 506.
 7. ^ Αρχεία της Ελληνικής Παλιγγενεσίας, 1973, vol. 7, p. 422-423.
 8. ^ Nikolaos Spiliadis, Απομνημονεύματα, Εκ του Τυπογραφείου Χ. Ν. Φιλαδελφέως, Αθήνησιν, 1851, vol. 3 (Γ’), p. 87.
 9. ^ Γενική Εφημερίς της Ελλάδος, June 30, 1828, p. 1-3.
 10. ^ "Magazine Ζωσιμάδες, issue 43, p. 9" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 22 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

BibliografiRedakto

 • Nikolaos Spiliadis, Απομνημονεύματα, Εκ του Τυπογραφείο Χ. Ν. Φιλαδελφέως, Αθήνησιν, 1851.
 • Σύγχρονος Εγκυκλοποιημένο Τμήμα Ελευθερουδάκη, vol.7.
 • Περιοδικό Ζωσιμάδες, botimi 43.

ReferimeRedakto

 • Έκδοσις της Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων, vëll. 7, 10, 13.
 • Γενική Εφημελείας της Ελλάδος, 30 Qershor 1828.

Linqe te jashtmeRedakto