Vilafranca del Penedès

komunë në SpanjëVilafranca del Penedès është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Alt Penedès, të provincës Barcelona, në Katalonia. Vilafranca del Penedès ka 38785 banorë (2011), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 19.65 km2.

Vilafranca del Penedès
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Vilafranca del Penedès is located in Spanjë
Vilafranca del Penedès
Vilafranca del Penedès

Koordinatat: 41°20′53.75″V 1°41′34.6″L / 41.3482639°V 1.692944°L / 41.3482639; 1.692944

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Alt Penedès
Kryetari i Bashkisë Pere Regull i Riba
Partia Convergence and Union
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 19.65 km2
Lartësia 223 m (m.n.d.)
Popullsia 38785 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Vilafranquí, vilafranquina
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8720
Koordinatat 41° 20′ 53.75″ Veri

1° 41′ 34.6″ Lindje

Faqja Zyrtare http://www.vilafranca.cat

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto