Vilanova del Camí

komunë në Spanjë


Vilanova del Camí është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Anoia, të provincës Barcelona, në Katalonia. Vilanova del Camí ka 12664 banorë (2010), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 10.3 km2.

Vilanova del Camí
Komunë
noform
Church of St. Hilarius.
Stema_figuraFlag of Vilanova del Camí.svg
Vendndodhja
Vilanova del Camí is located in Spanjë
Vilanova del Camí
Vilanova del Camí

Koordinatat: 41°34′V 1°38′L / 41.567°V 1.633°L / 41.567; 1.633

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Barcelona
Qarku Anoia
Kryetari i Bashkisë Joan Vich i Adzet
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 10.3 km2
Lartësia 302 m (m.n.d.)
Popullsia 12664 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Vilanovíns
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 8788
Faqja Zyrtare www.vilanovadelcami.net

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto