Vimmerby është qytet në provincën Småland, Suedi. Ndodhet 55 kilometra në perëndim të Västervik.

Vimmerby
Qytet
noform
Ndërtesa e bashkisë në Vimmerby
Vendndodhja
Vimmerby is located in Suedia
Vimmerby
Vimmerby
Vendndodhja e Vimmerby në Suedi

Koordinatat: 57°40′V 15°51′L / 57.667°V 15.850°L / 57.667; 15.850

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Småland
Qarku Qarku Kalmar
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.56 km2
Popullsia 7.934 banorë
Dendësia 1.050 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

ArsimimiRedakto

Vimmerby ka dy shkolla: "Astrid Lundgrens skola" dhe "Vimmarskolan", një gjimnaz dhe një shkollë të lartë popullore.

Njerëz të njohur nga VimmerbyRedakto

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "About Our City". City of Fargo. Marrë më 2010-03-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "International Relations". joniskis.lt. Marrë më 29 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Vimmerby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale