Joniškis është qytet në veri të Lituanisë. Ndodhet 40 kilometra në veri të Šiauliai dhe 14 kilometra në jug të kufirit me Letoninë.

Joniškis
Joniskio centras.JPG
Popullsia
 • Gjithsej9.889
{{{postal_code_type}}}
LT-84001
Faqja zyrtarewww.joniskis.it

EmriRedakto

Joniškis është emri i qytetit në gjuhën lituane. Emri në gjuhët tjera përfshirë Polonisht: Janiszki, Rusisht: Янишки Yanishki, Bjellorusisht: Яні́шкі Yanishki, Gjermanisht: Jonischken, Letonisht: Jonišķi.

BinjakëzimetRedakto

Joniškis është e binjakëzuar me shtatë qytet:[1]

ReferimeRedakto

  1. ^ "International Relations". joniskis.lt. Marrë më 29 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)