Hape menynë kryesore

Virgilio Fossati (lindur më 12 shtator 1889Milano, vdiq më 29 qershor 1916) është një ish futbollistë italian. Ai ka luajtur 97 herë për Interin dhe ka shënuar 4 gola. Fossati ka qënë kapiten i skuadrës dhe gjithashtu lojtari i parë i Interit që ka luajtur me kombëtaren italiane.

Virgilio Fossati
Të dhënat personale
Data e lindjes12 shtator 1889
Vendi i lindjesMilano, Itali
Data e vdekjes29 qershor 1916
Vendi i vdekjesMonfalcone
PozicioniMesfushor
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1909–1915Internazionale
Ekipi kombëtar
1910-1915Italia[1]12(1)
Ekipet e menaxhuara
1909-1915Internazionale
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Karriera e Fossatit u mbyll nga Lufta e Parë Botërore. Ai vdiq në vitin 1916 gjatë betejës së Luftës së Parë Botërore midis ushtrive italiane dhe austriake.

Vëllai i tij Giuseppe (lindur në Milano më 1894) ka luajtur 43 ndeshje në 3 vite me Interin.

ReferimetRedakto

  1. ^ Figc.it
Parardhësi 
Hernst Marktl
Kapiten i Interit
1909–1915
Pasardhësi 
Ermanno Aebi