Vladimir Prelog lindi më 23 korrik të vitit 1906 në Sarajevë, Austro-Hungari sot Bosnja dhe Hercegovina, dhe vdiq më 7 janar të vitit 1998 në Zürich, Zvicër. Ishte një kimist kroat nga Bosnja Herzegovina. Në vitin 1975 mori çminin Nobel për Kimi. Nuvola apps edu science.svg Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Vladimir Prelog