Xhamia e Ibrahim Pashes pa minare

Xhamia e Telelkave ose Xhamia e Ibrahim Pashës është një xhamiaBerati, Shqipëri. Midis xhamise se Plumbit dhe xhamise se mbretit, kishte dhe nje minare tjeter. Mori statusin monument kulture.

Kjo xhami ishte në fillim të "Udhës së Çifutëve". Minarja e xhamisë u shkatërrua dhe ndërtesa është shndërruar në fabrikë druri. Për fat të keq, kjo traditë nga kohët komuniste vazhdon. Xhamia përdoret ende si punëtori prej druri. Personi që e ka shfrytëzuar e ka marrë me qira atë nga myftinia (e Komunitetit Mysliman te Shqipërisë). Ishte një xhami me vlera shpirtërore, historike dhe monumentale.[1]

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Religious buildings with the "Culture Monument" status". Komiteti Kombëtar i Republikës së Shqipërisë mbi Kultin. Marrë më 28 tetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)