Xhelal Sveçla është stomatolog dhe politikan shqiptar nga Kosova, aktualisht ministër i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës.[1] Ka qenë deputet në Kuvendin e Kosovës, pastaj zëvendësministër i parë i Punëve të Brendshme, si dhe ushtrues detyre i ministrit.[2] Është anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje.

Xhelal Sveçla
Portret zyrtar si deputet, 2021
Ministër i Brendshëm
Titullar
Në detyrë
22 mars 2021
PresidentiGlauk Konjufca (UD)
Vjosa Osmani
KryeministriAlbin Kurti
Paraprirë ngaAgim Veliu
Të dhëna vetjake
Nënshtetësiashqiptar i Kosovës
Partia politikeVetëvendosje

Sveçla filloi studimet për stomatologji në Universitetin e Prishtinës më 1990, por vazhdoi më pas në Universitetin e Tiranës, ku edhe u diplomua. Si udhëheqës studentor, ishte ndër organizatorët e protestave kundër pushtimit serb të Kosovës në vitet 1990 dhe shërbeu si zyrtar ekzekutiv në Unionin e Pavarur Studentor. Më 1998, iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Sveçla ka punuar me organizata të ndryshme në Prishtinë dhe Tiranë, si koordinator për International Medical Corps Tirana dhe drejtor nacional në SOS Kinderdorf International, që u ndihmonte fëmijëve në nevojë. Më 2003, Sveçla u bë pjesë e Rrjetit të Veprimit të Kosovës apo Kosova Action Network (KAN), organizatë e shoqërisë civile që synonte ndryshimin shoqëror përmes qytetarisë aktive. KAN ishte paraardhëse e Lëvizjes Vetëvendosje, që u themelua më 2005.

Më 2013, Sveçla u emërua drejtor i inspeksionit në Komunën e Prishtinës, ku ndihmoi në vendosjen e ligjit dhe përmirësimin e mbikëqyrjes. Ishte anëtar i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes në legjislaturës e 6-të, gjatë së cilës shërbeu si zëvendëskryetar e pastaj kryetar i komisionit për komunitetet. Ishte gjithashtu anëtar i komisionit të punëve të brendshme dhe kryetar i komisionit hetimor për rrëmbimin e gjashtë shtetasve turq.

U bë zëvendësministër i parë i Punëve të Brendshme në qeverinë Kurti I në shkurt 2020. Pastaj ushtroi detyrën e ministrit, nga 19 marsi deri më 3 qershor, kur u votua qeveria e re. U kthye në qeverisje me kabinetin Kurti II si ministër i Punëve të Brendshme më 22 mars 2021.[3]

Referime Redakto

  1. ^ ""Xhelal Sveçla nuk gjendet në regjistrin e të diplomuarve në Tiranë"". LAJME365. 2021-10-14. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2021. Marrë më 2022-07-02.
  2. ^ "Prime Minister Kurti appoints Xhelal Sveçla first deputy Minister of the Ministry of Internal Affairs and Public Administration". Zyra e Kryeministrit. 6 shkurt 2020. Marrë më 2 korrik 2022.[lidhje e vdekur]
  3. ^ "Ministri Xhelal Sveçla". Ministria e Punëve të Brendshme. Marrë më 2022-09-15.