Papa Gjoni IV ( l. ?, Dalmacia - v. 12 tetor 642, ) ishte papa i 72 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 24 dhjetor 640 dhe deri më 12 tetor 642. Paraardhës i tij ishte papa Severini, ndërsa pasardhësi papa Theodhori I.

Papa Gjoni IV
papa i 72 i Kishës Katolike
Zgjedhja 24 dhjetor 640
Fundi papatit 12 tetor 642
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Severini
Pasardhësi papa Theodhori I
Lindja Dalmacia, ?
Vdekja 12 tetor 642
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Severini
Papë
24 dhjetor 64012 tetor 642
Pasardhësi 
papa Theodhori I