Papa Gjoni IX ( l. ?, Tivoli - v. 26 mars 900, ) ishte papa i 116 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 897/janar 898 dhe deri më 26 mars 900. Paraardhës i tij ishte papa Theodhori II, ndërsa pasardhësi papa Benedikti IV.

Papa Gjoni IX
Giovanni IX
papa i 116 i Kishës Katolike
Zgjedhja dhjetor 897/janar 898
Shugurimi peshkopal prill 898
Fundi papatit 26 mars 900
Paraardhësi papa Theodhori II
Pasardhësi papa Benedikti IV
Lindja Tivoli, ?
Vdekja 26 mars 900

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Xhovani IX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Theodhori II
Papë
dhjetor 897/janar 89826 mars 900
Pasardhësi 
papa Benedikti IV