Papa Gjoni V ( l. , Antiokia - v. 2 gusht 686, ) ishte papa i 82 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhe deri më 2 gusht 686. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti II, ndërsa pasardhësi papa Kokoni.

Papa Gjoni V
Johannes V.jpg
papa i 82 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 23 korrik 685
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 2 gusht 686
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Kokoni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Antiokia
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 2 gusht 686
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti II
Papë
2 gusht 686
Pasardhësi 
papa Kokoni