Zanzibar
Flag of Zanzibar.svg
Topographic map of Zanzibar-en.svg
Spice Islands (Zanzibar highlighted).svg

Zanzibari njësi teritoriale e Tanzanisë. Tanganjika ishte shtete afrikanë i cili u bashkua me Tanganjikën në vitin 1964 dhe krijuan Tanzaninë.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

Shih edheRedakto