Zdravko Krivokapiq (Malazez: Здравко Кривокапић; i lindur më 2 shtator 1958) është një politikan, inxhinier dhe mësues universitar malazez, profesor dhe Kryeministër i Malit të Zi që nga 4 dhjetori 2020.

PhD, Eng.D.
Zdravko Krivokapić
Здравко Кривокапић
Krivokapić në gusht 2020
Kryeministër i Malit të Zi
Titullar
Në detyrë
4 dhjetor 2020
PresidentiMilo Gjukanoviq
ZëvendësDritan Abazi
Paraprirë ngaDushko Markoviq
Të dhëna vetjake
U lind më (1958-09-02) 2 shtator 1958 (65 vjeç)
Niikshiq, RSF e Jugosllavisë
(sot Mali i Zi)
NënshtetësiaMalazez
Partia politikeI pavarur
Lidhjet e tjera
politike
Për të Ardhmen e Malit të Zi
(gusht – tetor 2020)
Fëmijët5
ShkollimiUniversiteti i Malit të Zi
Universiteti i Beogradit
PunësimiProfesor, politikan

Biografia Redakto

Ai lindi në Nikshiq më 1958. Në vitin 1981 u diplomua në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike të Universitetit të Malit të Zi. Ai më pas bëri studime pasuniversitare në Universitetin e Beogradit, në vitin 1993 mori një doktoraturë në Alma Mater në Podgoricë. I lidhur profesionalisht me Universitetin e Malit të Zi, ai punoi si profesor në Fakultetin e Inxhinierisë Mekanike të këtij universiteti. Autor i librave, librave akademikë dhe artikujve shkencorë. Anëtar i bordeve të programeve të disa revistave shkencore.[1]

Në vitin 2020, ai ishte një nga themeluesit dhe mori postin e kryetarit të organizatës "Ne damo Crnu Goru"[2], duke mbështetur Kishën Ortodokse Serbe në Mal të Zi gjatë konfliktit për rregulloret e reja ligjore. Në të njëjtin vit, ai më vonë u bë udhëheqës i listës elektorale të një opozite të gjerë ndaj Partisë Demokratike të Socialistëve në pushtet në koalicionin zgjedhor "Za budućnost Crne Gore"[3] (referuar si një pro-serb dhe grupimi politik pro-rus[4]), dhe pas zgjedhjeve bëhet Kryeministri i caktuar i Malit të Zi (kandidat për Kryeministër) pas zgjedhjeve.

Referime Redakto

  1. ^ Nedeljnik.rs (2020-08-01). "Ko je Zdravko Krivokapić, čovek koji će "izaći na crtu" Đukanovićevom DPS-u". Nedeljnik (në anglishte amerikane). Marrë më 2020-11-10.
  2. ^ News, Boka. "Osnovana organizacija "Ne damo Crnu Goru" | Boka News" (në kroatisht). Marrë më 2020-11-10. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
  3. ^ "Državna izborna komisija - Crna Gora : Za izbor poslanika u Skupštinu Crne Gore". dik.co.me (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2021. Marrë më 2020-11-10.
  4. ^ "Montenegro voters face choice between pro-EU ruling party and pro-Russian opposition". France 24 (në anglisht). 2020-08-30. Marrë më 2020-11-10.