Çannakale është qytet dhe port detar në provincën Çanakkale, Turqi. Popullsia e qytetit ishte 186,116 më 2014.[1] Kryetari i tanishëm është Ülgür Gökhan (PRP). Ai ishte vendi i Luftës së Gallipolit.

Çanakalaja
Qytet
Ishulli Bozcaada
Ishulli Bozcaada
Popullsia
 • Gjithsej165.517
{{{postal_code_type}}}
17000
Faqja zyrtarewww.canakkale.gov.tr

Legjenda Redakto

Abidos i lashtë, ku historia e Hero dhe Leander merr pjesë, është në veri të Çanakkales.

Arsimi Redakto

Çanakkale ka 13 shkolla të larta dhe një kolegj. Universiteti Çanakkale Onsekiz Mart ka 12 fakultete, 4 institute, 9 kolegje katër vjeçare, 14 shkolla profesionale dhe shërben më shumë se 37,500 studenta.

Klima Redakto

Çanakkale ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë dhe me shi. Bora bie zakonisht çdo stinë të dimrit.

Binjakëzimet Redakto

Referimet Redakto