Çannakale është qytet dhe port detar në provincën Çanakkale, Turqi. Popullsia e qytetit ishte 186,116 më 2014.[1] Kryetari i tanishëm është Ülgür Gökhan (PRP). Ai ishte vendi i Luftës së Gallipolit.

Çanakkale
Qytet
noform
Ishulli Bozcaada
Vendndodhja
Çanakkale is located in Turqia
Çanakkale
Çanakkale

Koordinatat: 40°09′21″V 26°24′49″L / 40.15583°V 26.41361°L / 40.15583; 26.41361

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni Marmara
Provinca Çanakkale
Kryetari i Bashkisë Ülgür Gökhan
Partia PRP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 949 km2
Lartësia 1,016 m (m.n.d.)
Popullsia 165,517 banorë (2016)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 17000
Prefiksi (+90) 286
Koordinatat 40° 09′ 21″ Veri

26° 24′ 49″ Lindje

Faqja Zyrtare www.canakkale.gov.tr

LegjendaRedakto

Abidos i lashtë, ku historia e Hero dhe Leander merr pjesë, është në veri të Çanakkales.

ArsimiRedakto

Çanakkale ka 13 shkolla të larta dhe një kolegj. Universiteti Çanakkale Onsekiz Mart ka 12 fakultete, 4 institute, 9 kolegje katër vjeçare, 14 shkolla profesionale dhe shërben më shumë se 37,500 studenta.

KlimaRedakto

Çanakkale ka klimë mesdhetare me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë dhe me shi. Bora bie zakonisht çdo stinë të dimrit.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto