Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1950Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946-1992).svg
1950

Shqipëri
Dekadat:
 • 1930
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1950
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • Britania dhe Shtetet e Bashkuara fillojë futjen e njësiteve guerile shqiptare antikomuniste në Shqipëri, por pa sukses.
  • Korrik - Një kushtetutë e re u miratua nga Kuvendi Popullor, sipas të cilit Hoxha u bë ministër i mbrojtjes dhe ministrit të jashtëm.

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto