Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1951Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946-1992).svg
1951

Shqipëri
Dekadat:
 • 1930
 • 1940
 • 1950
 • 1960
 • 1970
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1951
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • Shkurt - Shqipëria dhe Bashkimi Sovjetik nënshkruan një marrëveshje për ndihmë të ndërsjellë ekonomike.

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto