2009 në Shqipëri

Lista e ngjarjeve në vitin 2009 në Shqipëri

Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 2009Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania.svg
2009

Shqipëri
Dekadat:
 • 1980
 • 1990
 • 2000
 • 2010
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 2009
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  PrillRedakto

  • 2 prill - Shqipëria zyrtarisht i bashkohet NATO-s dhe aplikon zyrtarisht për anëtarësim në Bashkimin Evropian [1].

  QershorRedakto

  • 28 qershor - Mbahen zgjedhjet vendore ku fituese u shpall partia demokratike, me një diferencë të vogël [1].

  NëntorRedakto

  • Udhëheqësi i Partisë Socialiste nis serinë e demonstratave në Tiranë në shenjë proteste për dyshim të manipulimit të votave në zgjedhjet e vitit 2009[1].

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ a b c Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 2009, news.bbc.co.uk