2012 në Shqipëri

Lista e ngjarjeve në vitin 2012 në Shqipëri

Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 2012Republikën e Shqipërisë.

2012

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 2012
Lista e viteve në Shqipëri
Bulevardi Dëshmorët e Kombit me Sheshin Nënë Tereza dhe Universitetin e Tiranës të zbukuruar për njëqindvjetorin e pavarësisë së Shqipërisë më 28 nëntor 2012

Udhëheqës Redakto

Ngjarje Redakto

Maj Redakto

Shtator Redakto

Tetor Redakto

Nëntor Redakto

  • 28 nëntor - Kremtohet njëqindvjetori i pavarësisë së Shqipërisë

Vdekje Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Second former political prisoner sets himself on fire in Albania" (në anglisht). Montreal Gazette. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2013. Marrë më 2012-10-15.