Abdullah Avad El Xhuheni (arabisht: عبد الله عواد الجهني), është një nga nëntë imamllarët e Xhamisë së ShenjtëMekë.[1][2][3][4] Ai ka një B.A. nga Fakulteti i Kur'anit në Universitetin Islamik të Medinës, dhe një doktoraturë (Ph.D.) nga Universiteti Umm el-Kura në Mekë.[5]

Abdullah Avad El Xhuheni
عبد الله عواد الجهني
Imam i Xhamisë së Shenjtë[1]
TitulliImam, Shejh
Personal
Lindur13 janar 1976 (46 vjet)
FejaIslam
KombësiaArab Saudit
JurispodencaHanbeli
Education
ProfesioniImam, Qari Shejh

Familja e Abdullahut vijnë prej Jaheenath. Ai ka tre vëllezër dhe dy motra. Abdullahu është më i riu dhe lindi në Medine, Arabia Saudite. Ai është i martuar dhe ka dy vajza dhe dy djem. Ai e memorizoi Kur'anin që nga mosha e re. Ai është mësuar prej një nga imamët e Xhamisë së Shenjtë, Muhammed Ejubi. Disa njerëz thojnë që Abdullahu është rritur si jetimë, por kjo nuk është e vërtetë pasi që prindërit e tij janë ende gjallë.

Karriera Redakto

Ai u emërua si imam i Xhamisë së Shenjtë, Mekë në korrik 2007. Ai ka qenë imam i Xhamisë së Profetit në Medine, Xhamisë së Kubas dhe Mesxhidit Kibletejn.[6]

Xhuheni ka udhëhequr namazin e teravive gjatë Ramazanit në Mekë që nga viti 2008. Zëri i tij është regjistruar gjerësisht dhe është shpërndarë ndërkombëtarisht nga komunitete të ndryshme[7]

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ a b "Sheikh Abdullah Awad Al-Juhani, imam at the Grand Mosque in Makkah". Arabnews.com (në anglisht). Arabnews. 13 prill 2019. Marrë më 16 shtator 2021.
  2. ^ "Imam-e-Kaaba to give sermon, lead Friday prayer at Faisal Mosque". www.thenews.com.pk (në anglisht). Marrë më 2021-09-15.
  3. ^ "Imam-e-Kaaba to visit parliament house today". The Nation (në anglisht). 2019-04-15. Marrë më 2021-09-15.
  4. ^ Permana, Rakhmad Hidayatulloh. "Syeikh Baleelah Diserang Saat Khotbah, Ini 11 Imam-Khatib Masjidil Haram". detiknews (në indonezisht). Marrë më 2021-09-15.
  5. ^ "2 Billion Muslims follow Sheikh Juhany as their Imam of Ka'aba". Daily Times (në anglisht). 2019-04-24. Marrë më 2021-09-15.
  6. ^ "Sheikh Abdullah 'Awwad Al-Juhany - Imam of Makkah" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2015-09-23. Marrë më 2013-08-25.
  7. ^ "Information on Some of the Imams of the Haramain | Interviews | Profile| Masjid Haram" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-09-30. Marrë më 2013-08-25.