Abdullah Zeneli (25 mars 1952), botues dhe shkrimtar shqiptar.

Abdullah Zeneli
AbdullahZeneli.jpg
U lind më25 mars 1952
Siboci i Poshtëm Podujevë Kosovë
KombësiaShqiptar
Gjinitë letrarepoezi, prozë

BiografieRedakto

U lindi më 25 mars të vitit 1952. Është poet, prozator dhe editor i shtëpisë botuese Buzuku, Prishtinë, Kosovë. Ka kryer studimet e larta në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Letërsi dhe Gjuhë Shqipe. Nga viti 1973 ka punuar në shtëpinë botuese Rilindja. Nuk kishte krijimtari të rregullt dhe komode, edhe pse shkrimin e parë letrar, poezinë Rrëfime kohe e pati botuar në revistën letrare shqiptare Jeta e Re qyshkur ishte nxënës i normales së Prishtinës (1967-1971). Në shtypin dhe periodikun shqiptar janë botuar rregullisht poezitë e Zenelit.

Tituj të vepraveRedakto

Te tjeraRedakto

MirënjohjetRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto