Aeroporti i Ohrit
StPaultheApostleAirport-2.jpg
Pamje nga aeroporti i Ohrit
Aeroporti i Ohrit is located in Maqedonia e Veriut
Aeroporti i Ohrit
Aeroporti i Ohrit
Vendodhja e aeroportit të Ohrit
Kodi-IATA OHD
Kodi-ICAO LWOH
Koordinatat 41° 10' 47.84" N
020° 44' 32.37" E
781  ft / 238 m
mbi niv. detit
Itinerari i trafikut
Largësia nga
qendra e qytetit
10 km prej qendrës së Ohrit
Lidhja me shina s'ka
Lidhja me rrugë Taksi,
Operatori lokal JPAU Makedonija
Të dhëna bazë
Sipërfaqja 195 ha
Terminalet 1
Linjat ajrore -
Vendet e fluturimit -
Pasagjerë - milion/vit
Transporti ajror - ton/vit
Lëvizjet e avionit - avionë/vit
Kapaciteti
(pasagjerë në vit)
- milion
Të punësuar - (2004)
Sistemi i pistës
16/34 2450 x 45 m

Linjat ajroreRedakto

Shoqëritë e fluturimit që përdorin Aeroportin e Ohrit janë: Adria Airways, Helvetic Airways, Jat Airways, MAT Macedonian Airlines dhe transavia.com.

Nga Ohri fluturohet me linja të rregullta për në këto qytete: Amsterdam, Beograd, Dyseldorf, Lubjanë, Shkupit, Tel Aviv, Zyrih dhe Vjenë.

Pajisjet teknikeRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto