Alfabeti i Elbasanit ose Shkrimi i Elbasanit është një shkrim alfabetik i mesit te shekullit XVIII i përdorur per shkrimin e gjuhës shqipe dhe i shpikur nga Anonimi i Elbasanit.[1] Ky lloj alfabeti është përdorur mes tjerash edhe për shkrimin e Dorëshkrimit të Ungjillit të Elbasanit. [2]

Shih edheRedakto

LiteraturaRedakto

  • Trix, Frances. 1997. Alphabet conflict in the Balkans: Albanian and the congress of Monastir. International Journal of the Sociology of Language 128:1-23.
  • Trix, Frances. 1999. The Stamboul alphabet of Shemseddin Sami Bey: precursor to Turkish script reform. International Journal of Middle Eastern Studies 31:255-272.
  • West, Andrew. "What's New in Unicode 7.0". BabelStone (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 nëntor 2013. Marrë më 2013-10-22.
  • Everson, Michael; Elsie, Robert (2011-02-03). "N3985: Proposal for encoding the Elbasan script in the SMP of the UCS" (PDF) (në anglisht). Working Group Document, ISO/IEC JTC1/SC2/WG2.

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto