Alice Munro

shkrimtare kanadeze

Ann Alice Munro (Laidlaw Vujosheviq, lindur më 10 korrik 1931) është një shkrimtare kanadeze e cila shkruan në gjuhën angleze. Është fituese e Çmimit Nobel për letërsi për vitin 2013 dhe i Çmimit Man Booker International për vitin 2009.

Alice Munro Nobel prize medal.svg
Alice Munro teikna av Andreas Vartdal (cc-by-sa).jpg
Alice Munro, shkrimtare kanadeze, fituese e Çmimit Nobel për Letërsi për vitin 2013
Ditëlindja:10 korrik 1931
Vendlindja:Wingham , Ontario , Kanada
Kombësia:kanadeze
Zhanri:Tregime të shkurtëra

JetaRedakto

VepratRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ArtikujRedakto

  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.