Turqia është një qendër për zhvillimin e aviacionit në kryqëzimin e Evropës me tregjet në zhvillim në Lindjen e Mesme, Kaukazin dhe Afrikën Veriore.[1]

Avionë të Turkish Airlines

Në vitin 1983, tregu turk ajror u liberalizua. Ndërsa më parë vetëm ndërmarrjet publike lejoheshin të shërbenin aeroportet e vendit, me miratimin e Ligjit të Aviacionit Civil 1983, kompanitë private u lejuan. Ndërsa rregullimi dështoi në krijimin e një mjedisi konkurrues, kuazi-monopoli i transportuesit kombëtar flamurtar të Turqisë Turkish Airlines u forcua më tej. Vetëm në vitin 2003 barrierat kryesore për hyrjen në treg u hoqën, duke çuar në një treg më konkurrues, megjithëse Turkish Airlines vazhdoi të përfitonte nga mbështetja e shtetit.[2]

Me 61.8 milionë pasagjerë në vitin 2015, Turkish Airlines sot është një prej kompanive më të mëdha në botë, veçanërisht sipas numrit të udhëtarëve ndërkombëtar. Duke operuar shërbime të planifikuara në 280 destinacione në Evropë, Azi, Afrikë dhe Amerikë në shkurt 2015, Turkish Airlines ishte kompania e katërt më e madhe në botë sipas numrit të destinacioneve, dhe një që shërben më së shumti shtete.[3]

AeroportetRedakto

Që nga vitet 2000, vendi ka parë një zhvillim të jashtëzakonshëm në aviacionin civil me një rritje dhjetë herë më të shpejtë se mesatarja botërore. Ndërsa aeroportet e Turqisë trajtuan vetëm 34 milionë pasagjerë më 2003, numri u rrit në 105 milion më 2010, 52 përqind e të cilëve ishin në fluturime ndërkombëtare.[4] Në vitin 2012, aeroportet turke trajtuan 130 milion pasagjerë, duke e bërë atë tregun e gjashtë më të madh të aviacionit në Evropë.[5]

Në vitin 2015, Aeroporti Atatürk i Stambollit trajtoi 61.8 milion pasagjerë duke e bërë atë aeroportin e 11-të më të ngarkuar në botë.[6] Aeroporti i vjetruar megjithatë do të zëvendësohet nga "Aeroporti i Ri i Stambollit", i cili aktualisht është në ndërtim e sipër. Me terminalin më të madh në botë të aeroportit, fillimisht duke shërbyer 90 milion pasagjerë, aeroporti i ri do të zgjerojë masivisht kapacitetin e pasagjerëve, me dy terminale të tjera që planifikohen të arrijnë në 150 milion pasagjerë në vit.[7] Deri në vitin 2035, aeroporti i ri parashikohet të jetë aeroporti më i madh në botë që shërben 260 milion pasagjerë në vit.[8]

Nën Ministrin e Transportit Binali Yıldırım, u hapën aeroporte të shumta të reja, duke filluar me Aeroportin Zonguldak dhe Aeroportin GAP Şanlıurfa dhe Aeroportin e diskutueshëm Hatay më 2007. Aeroporti Amasya Merzifon pasoi në vitin 2008, ndërsa Aeroporti Gazipaşa që shërben Antalian dhe Aeroporti Gökçeada që shërben Çanakkale u hapën në vitin 2010. Aeroporti Zafer u vë në shërbim të qyteteve të Afyonkarahisar, Uşak dhe Kahtahya në 2012, Aeroporti Iğdır gjithashtu më 2012 dhe Aeroporti Şırnak pasuar më 2013.[9] Aeroporti Erhaç në Malatya dhe Aeroporti Cengiz Topel në Kocaeli, që më parë funksiononin si bazë ajrore ushtarake, u hapën për aviacionin civil më 2007 dhe 2011 përkatësisht. Një terminal i ri ndërkombëtar në Aeroportin Adnan Menderes të Izmirit u hap në vitin 2006, i ndjekur nga një terminal i ri vendor më 2014.[10] Ndërtesat e reja terminale për Aeroportin Erzincan dhe Aeroportin e Mardin u hapën të dy në vitin 2011 dhe një terminal i ri ndërkombëtar për Aeroportin Milas-Bodrum u përfundua më 2012.

Në të njëjtën periudhë, shumë aeroporte të tjera u rinovuan,[11] përfshirë aeroportet Tokat, Kahramanmaraş, Sivas, Gaziantep dhe Çanakkale, Balıkesir dhe Kars Harakani, u rihapën më 2006 dhe 2007.[12][13][14] Përmirësime të mëdha në Balıkesir Koca Seyit Airport dhe Aeroporti Kastamonu u përfunduan përkatësisht në 2010 dhe 2013.

Ndërtimi i aeroportitRedakto

Në sektorin e aeroportit, ndërmarrja e ndërtimit Limak İnşaat u rrit në pozicionin si një nga drejtuesit e tregut rajonal. Në vitin 2010, një ndërmarrje e përbashkët Limak me kompaninë franceze Aéroport de Lyon fitoi tenderin për koncesion për Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës.[15] Në vitin 2015, kompania fitoi tenderin për një ndërtesë të re terminali në Aeroportin Ndërkombëtar të Kuvajtit.[16] Limak është gjithashtu pjesë e sipërmarrjes së përbashkët që fitoi tenderin për Aeroportin e Ri të Stambollit, projektin më të madh të infrastrukturës PPP të Turqisë, dhe që do të bëhet aeroporti më i madh në botë.[7]

Industria e avionëveRedakto

 
Një aeroplan luftarak F-16C i Forcave Ajrore Turke, prodhuar nga Turkish Aerospace Industries

Turqia ka synuar një industri kombëtare të aerohapësirës që nga themelimi i Republikës. Sot, industria e avionëve të Turqisë ka në qendër Korporatën Turkish Aerospace Industries Corporation (TUSAŞ), e cila u themelua vetëm në vitin 1984, duke u zgjeruar nga një paraardhës të themeluar më 1973 nën kujdesin e Ministrisë Turke për Industri dhe Teknologji.[17]

ReferencatRedakto

 1. ^ "Civilian Aerospace". Turkey Investment and Business Guide Volume 1 Strategic and Practical Information. Washington, D.C.: International Business Publications. 2015. f. 99 f. ISBN 978-1-329-18235-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Erik den Hartigh; Hatice Küçükönal (2012). "The Turkish aviation system and the strategy of Turkish Airlines". përmbledhur nga R. Curran (red.). Air Transport and Operations: Proceedings of the Third International Air Transport and Operations Symposium 2012. Amsterdam: IOS Press. ff. 231–245. ISBN 978-1-61499-118-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Gunnar Garfors (5 mars 2013). "These Airlines Fly to Most Countries". Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 korrik 2015. Marrë më 22 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Civilian Aerospace". Turkey Transportation Policy and Regulations Handbook - Strategic. Washington, D.C.: International Business Publications. 2015. f. 60 f. ISBN 978-1-329-16459-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ The Report: Turkey 2013. Oxford Business Group. 2013. f. 153. ISBN 978-1-907-06580-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "2015 Airport Traffic Statistics" (PDF). Port Authority of New York and New Jersey. 1 prill 2016. Marrë më 2016-04-16. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b "World's biggest airport under construction in Istanbul". The Worldfolio. 19 nëntor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 qershor 2017. Marrë më 22 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Worldfolio" defined multiple times with different content
 8. ^ Hofmann, Kurt (20 prill 2016). "Kotil: Istanbul New Airport to be world's largest". Air Transport World. By 2035, the New Airport should serve 260 million passengers annually, making it the world’s largest airport, Turkish Airlines president and CEO Temel Kotil told ATW. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-04-23. Marrë më 2016-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 9. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali origjinali më 2016-06-03. Marrë më 2016-05-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (link)
 10. ^ "266 milon Euro'luk Adnan Menderes İç Hatlar Terminali hizmete girdi". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ SHGM. "Türkiye'de Atıl Havaalanı Kalmayacak. - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Kahramanmaraş Havaalanı uçuşlara açıldı". www.airporthaber.com. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ SHGM. "Tokat Havaalanı, yeniden hizmete açıldı... - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ SHGM. "Çanakkale Havaalanı yeniden hizmete açıldı. - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Ali Aslan Kiliç (14 gusht 2010). "Kosovo to open to world with Turkish-built airport". Today's Zaman. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Limak to construct new terminal at Kuwait International Airport". Daily Sabah. 19 gusht 2015. Marrë më 22 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Sören Eriksson (2016). "Newly industrialising economies and the aircraft industry: economic and industrial policy views in Asia". përmbledhur nga Eriksson (red.). The Global Commercial Aviation Industry. Routledge. f. 236. ISBN 978-0-415-81821-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)