Aeroporti i Prishtinës

aeroport në Prishtinë, Kosovë

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari" (IATAPRN, ICAO: BKPR) është një aeroport ndërkombëtar i vendosur 15 kilometra në jugperëndim të Prishtinës, kryeqytetin e Kosovës.

Aeroporti ndërkombëtar i Prishtinës
Aeroporti Adem Jashari
PIIAJ - Limak Kosovo.jpg
Pamje nga aeroporti i Prishtinës
Aeroporti i Prishtinës is located in Kosova
Aeroporti i Prishtinës
Aeroporti i Prishtinës
Vendndodhja e aeroportit të Prishtinës
Kodi-IATA PRN
Kodi-ICAO BKPR/LYPR
Koordinatat 42°34' 22" V
21° 02' 09" J
1789  ft / 545 m
mbi niv. detit
Itinerari i trafikut
Largësia nga
qendra e qytetit
16 km
Lidhja me shina NA
Lidhja me rrugë Taksi, furgonë
Operatori lokal Prishtina International Airport J.S.C.
Të dhëna bazë
Sipërfaqja xxx ha
Terminalet 2
Linjat ajrore 204
Vendet e fluturimit 14
Pasagjerë rreth 1.200.000
Transporti ajror rreth xxx ton/vit
(posta ajrore=xx.xxx ton)
Lëvizjet e avionit xxx (avionë/orë)
Kapaciteti
(pasagjerë në vit)
1 milion pasagjerë
Të punësuar xxx (2004)
Sistemi i pistës
17/35 2496 m
Pamje e aeroportit nga ajri

Aeroporti frekuentohet nga më shumë se 1.7 milionë pasagjerë në vit dhe është porti i vetëm i hyrjes për udhëtarët ajrorë në Kosovë. Është emëruar në nder të Adem Jasharit, themeluesit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, që luftoi për çlirimin e Kosovës nga Republika Federale e Jugosllavisë gjatë viteve 1990.

Pista është ndërtuar më 1965 ndërsa më 1985 aeroporti është pajisur sipas standardeve të ICAO-së. Deri në qershor 1999, aeroporti ka pasur vetëm trafik të brendshëm. Që nga ajo kohë, Aeroporti i Prishtinës ka arritur të krijoj lidhje të rregullta për shkëmbim të udhëtarëve dhe mallrave. Terminali i ri i Aeroportit të Prishtinës në Sllatinë, është ndërtuar në vitin 2015 .

Struktura e udhëtarëve përbëhet nga diaspora e Kosovës, punëtorët e organizatave të huaja dhe ushtarëve të NATO-s, dhe pushuesve të qendrave turistike të Mesdheut gjatë muajve të verës. Si rezultat, disa prej linjave janë vetëm sezonale.

Linjat ajroreRedakto

Nga Prishtina fluturohet me linja ajrore për në këto qytete: Tiranë, Budapest, Zürih, Vjenë, Londër, Lubjanë, Gjenevë, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Berlin, Romë, Kopenhagë, Göteborg, Sofje, Athinë, Stamboll , etj.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto