Bajçinë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Anallap.

Bajçinë
Anallap
Fshat
Vendndodhja
Bajçinë is located in Kosova
Bajçinë
Bajçinë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 624 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 57′ 4″ Veri

21° 9′ 25″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Bajçinë shtrihet rreth 5 km në veri të Besianës. Shtëpitë janë të ndërtuar nëpër kodrina dhe lugina, të cilat perfshijnë një territor mjafte të gjere. I tërë fshati është i ndarë në lagje si janë: Çitaket, Gjatajt, Mucollet, Vubajt, Sogojevet, Salihajt, Smajlajt, Kokollet, Lepajet, Pollomet, Parduzet, Vrellaket, Shalaket, Arifajt, Gjylaket, Kosumajt, Merofcet (te ardhur nga Revuqi).

Mikrotoponimet me të njohura janë: Plepat e Bajçinës, Deliqi, Stupet, Kodra e Salihit, Zabeli i Çitakve, Bucinat, Kapidolli, Lugjet, Bunari i Ukut, Tanta, Pusi i Zenes etj.

HistoriaRedakto

Fshati është vendbanim qe nga koha antike, këtë e deshmojnë edhe nga gjetjet dhe germadhat e vendbanimeve, por edhe gjurmët e kishës së vjetër katolike, e cila deshmon se banorët ishin katolik deri në ardhjen e osmanve pastaj nderruan fenë thuhet se 150 vjete zgjati konvertimi për tu kthyer tersishte në Islame.

Fshati Bajçinë përmendet ne defterin osmane 1455 dhe kishe 20 familje ndërsa me 1487 fshati u rrite në 31 familje, këtë fshat lumi Llap e ndanë në dy pjese.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto