Bajram Begaj, i lindur më 20 mars 1967, është një ish-oficer ushtarak shqiptar, i cili shërbeu si Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare. Më 4 qershor 2022 është zgjedhur president i 9-të i Shqipërisë.[1]

Gjeneralmajor
Bajram Begaj
Major General Bajram Begaj.png
President i Republikës së Shqipërisë (11-ti)
Titullar
Në detyrë
24 korrik 2022
Paraprirë ngaIlir Meta
Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare
Në detyrë
29 korrik 2020 – 4 qershor 2022
PresidentiIlir Meta
Ministër i MbrojtjesNiko Peleshi
Paraprirë ngaBardhyl Kollçaku
Të dhëna vetjake
U lind më20 mars 1967
Rrogozhinë, Republika Popullore e Shqipërisë
NënshtetësiaShqiptar
Bashkëshortja/etArmanda Begaj
Bashkjetuesja/etI pavarur
Fëmijët2
ArsimimiFakulteti i Mjekësisë
PunësimiOficer Ushtarak
Shërbimi ushtarak
AleancaFlag of Albania.svg Republika e Shqipërisë (që nga viti 1998)
Dega/shërbimiForcat e Armatosura të Shqipërisë (që nga viti 1998)
Vite shërbimi1988 – 2022
GradaALB-Army-OF-7.svg Gjeneral i lartë

Jeta e hershme dhe karrieraRedakto

Begaj ka lindur më 20 mars 1967, në Rrogozhinë. Ai u diplomua në Fakultetin e Mjekësisë në Tiranë në vitin 1989 dhe u bë mjek aktiv në vitin 1998. Pasi ka përfunduar doktoraturën profesionale, mban titullin "Profesor i Asociuar" në Mjekësi.

Gjatë karrierës së tij ushtarake 31-vjeçare, Begaj ka marrë pjesë në seminare të shumta trajnimi dhe ka përfunduar kurse në Siguri dhe Mbrojtje, Shkollën e Avancuar Pasuniversitare të Mjekësisë, Specializim Pasuniversitar në Gastrohepatologji, Kursin e Menaxhimit Spitalor dhe Kursin Strategjik të Udhëheqjes Mjekësore në Shtetet e Bashkuara, një kurs specializimi në mjekësi dhe një kurs shëndetësor në Greqi.[2][3]

Begaj ka shërbyer më parë si Komandant i Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes në Forcat e Armatosura Shqiptare. Ai ka mbajtur poste të tjera të ndryshme duke përfshirë: Shef i Njësisë Mjekësore Ushtarake dhe Zëvendës Drejtor Ushtarak i USHT-së, Drejtor i Spitalit Ushtarak, Drejtor i Inspektoratit Shëndetësor etj. Ai u emërua Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura Shqiptare në korrik të vitit 2020 dhe mori detyrën më vonë atë muaj.[4]

President i ShqipërisëRedakto

 
Ilham Aliyev and Bajram Begaj

Më 4 qershor 2022, Begaj është propozuar nga grupi parlamentar i Partisë Socialiste si kandidat për president. Në votimin e raundit të katërt që u krye në seancën plenare në Kuvend, morën pjesë 83 deputetë. Ai u zgjodh me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim.

Jeta personaleRedakto

Ai është i martuar me Armanda Begaj, ata kanë dy fëmijë të rritur.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Faqja elektronike zyrtare e Presidencës

ReferimeRedakto

  1. ^ "Bajram Begaj zgjidhet Presidenti i ri i Shqipërisë". euronews.al. Marrë më 5 qershor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  2. ^ "Bajram Begaj, Chief of Defence of Albania". NATO (në anglisht).
  3. ^ "Major-General-Bajram-Begaj-appointed-as-the-new-Chief-of-the-General-Staff-of-the-Albanian-Armed-Forces". mod.gov.al (në anglisht). Marrë më 2021-07-04.
  4. ^ "U dekretua gjeneral major nga presidenti Meta, kush është komandanti Bajram Bega?". BalkanWeb. Marrë më 3 korrik 2020.