Balena me sqep e Kuvierit (Ziphius cavirostris) është anëtari i vetëm i gjinisë Ziphius dhe e përhapura ndër balenat me sqep.[2] Edhe pse është pelagjik, preferon ujrat më të thella se 1,000 m dhe shmang anijet, është ende një nga balenat me sqep më të vrojtuara.[3]

Balena me sqep e Kuvierit
Hector27sBeakedWhale2.jpg
Cuvier's beaked whale size.svg
Përmasa e krahasuar me një njeri mesatar
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Nënrendi:
Familja:
Gjinia:
Ziphius

Cuvier, 1823[1]
Lloji:
Z. cavirostris
Emri binomial
Ziphius cavirostris
Cuvier, 1823 [1]
Cetacea range map Cuvier's Beaked Whale.PNG
Përhapja e balenave me sqep të Kuvierit

Emri i llojit vjen nga greqishtja xiphos "shpatë" dhe latinishtja cavus "gropë" dhe rostrum "sqep", që nënkupton gropëzimet në kokë pranë vrimës së ajrit.[4]

PërhapjaRedakto

Balenat me sqep të Kuvierit janë ndër balenat me sqep më kozmopolite sa i puerket përhapjes.

Në ShqipëriRedakto

Prania e balenës me sqep të Kuvierit u konfirmua vetëm një herë në ujrat shqiptare në vitin 1976 kur u kap në rrjetat e peshkimit pranë Durrësit.[5]

Shiko dheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ a b William Perrin (2014). "Ziphius Cuvier, 1823". 137035. Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Grzimek, Bernhard (2003). Hutchins, Michael; Kleiman, Devra G.; Geist, Valerius; etj. (red.). Grzimek's Animal Life Encyclopedia, Vol 15, Mammals IV (bot. 2nd)). Farmington Hills, MI: Gale Group. ISBN 0-7876-5362-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cuvier's Beaked Whale (Ziphius cavirostris)". NOAA. dhjetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2013. Marrë më 9 korrik 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Cuvier's Beaked Whales, Ziphius cavirostris". MarineBio Conservation Society. 2013. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2013. Marrë më 9 korrik 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Plan Veprimi për Mbrojtjen e Cetaceve në Ujrat Shqiptare Arkivuar 10 dhjetor 2014 tek Wayback Machine – Ministria e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit të Ujërave