Bandung është qytet në provincën Java Perëndimore, Indonezi. Ndodhet 154 kilometra në juglindje të Xhakartës. Bandung është qyteti i tretë më i madh sipas popullsisë. Gjatë kolonizmit holandezë, emri i qytetit ishte Bandoeng.

Bandung
Qytet
Cibaduyut, Bandung, 2014-08-21.jpg
Nicknames: 
Qyteti i luleve
Parisi i Javës
Mottoes: 
Gemah Ripah Wibawa Mukti
Skeda:Indonezia
Popullsia
 • Gjithsej2.490.622
TargatD
Faqja zyrtarewww.bandung.go.id

AdministrataRedakto

Në vitin 1906, sipërfaqja e qytetit ishte 19,22 kilometra katrorë dhe nga viti 1967 u zgjerua 167.2965 km2.[2] Administrata e qytetit ndahet në 30 distrikte dhe ka 139 fshatra.

DistriktetRedakto

Bandung ndahet në 30 distrikte[3], dhe më poshtë janë të rradhitura sipas popullsisë më 2010:[4]

DemografiaRedakto

Sipas statistikave, qyteti ka pasur 2,470,802 banorë në vitin 2014.[5] Shumica e banorëve të qytetit janë me prejardhje sudaneze.

GjuhaRedakto

Sudanishtja folet shumë dhe zakonisht folet në rrugë, shkollë, punë dhe shitore.

EdukimiRedakto

Bandung ka me qindra shkolla private dhe publike. Të paktën ka 16 universitete - tre prej tyre janë të shtetit. Në mesin e universiteteve që ndodhen në Bandung janë: Instituti i Teknologjisë, Universiteti Padjadjaran, Universiteti Katolikë Parahyangan, Universiteti Krishterë Marantha, Universiteti Islamik, Universiteti Islamik Nusantara, Universiteti i Edukimit, Institui i Teknologjisë Telkom

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kota Bandung Dalam Angka 2017"[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  2. ^ Bureau of Statistics (2003), http://www.bandung.go.id/index.php?fa=download.category&id=1&startpage=1&offset=0 (in id), <http://www.bandung.go.id/index.php?fa=download.category&id=1&startpage=1&offset=0>. Retrieved on 15 janar 2007 
  3. ^ ": DATA KECAMATAN DI LINGKUNGAN PEMERINTAH KOTA BANDUNG: Berdasarkan PERDA 2008" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 tetor 2017. Marrë më 13 janar 2017. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Biro Pusat Statistik, Jakarta, 2011.
  5. ^ "Jumlah Pendududuk Menurut Jenis Kelamin Dan Kecamatan Di Kota Bandung 2011-2014". Badan Pusat Statistik Kota Bandung. Badan Pusat Statistik Kota Bandung. Marrë më 5 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  6. ^ "Fort Worth". Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali më 13 prill 2014. Marrë më 11 prill 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  7. ^ "Braunschweigs Partner und Freundschaftsstädte" [Braunschweig – Partner and Friendship Cities]. Qyteti i Braunshvajgit. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-01. Marrë më 2013-08-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "A second sister city for PJ". starproperty.my. Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2012. Marrë më 2012-08-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)