Barbi: Princesha dhe e varfëra

film i vitit 2004


Barbi: Princesha dhe e varfëra (titulli origjinal: Barbie as the Princess and the Pauper) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të William Lau. Filmi është i bazuar në romanin "Princi dhe i varfëri" nga Mark Twain dhe është muzikali i parë në serinë e filmave të Barbit.[1]

Barbi: Princesha dhe e varfëra
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2004
Regjia William Lau
Prodhimi Jesyca C. Durchin
Jennifer Twiner McCarron
Skenari Cliff Ruby
Kyla Marie Oficial
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Mark Hildreth
Alessandro Juliani
Ian James Corlett
Kathleen Barr
Martin Short
Muzika Arnie Roth
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Greg Richardson
Studioja kinematografike Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Artisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 28 shtator 2004
Kohëzgjatja 85 minuta
Shteti SHBA
Kanada
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.8/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi e liqenit të mjellmave
Pasohet nga Barbi në Feritopia

Barbi luan rolin e dy vajzave identike, një princeshë dhe një vajzë të varfër nga fshati. Kur princesha Analizë rrëmbehet, Erika, sozia e saj, mundohet që ta shpëtojë duke e zëvendësuar atë në kështjellë pa e kuptuar shpirtkeqi Premingjer.

Zërat në origjinalRedakto

 • Kelly Sheridan – Analiza / Erika[2]
  • Melissa Lyons – Analiza (këngë)
  • Julie Stevens – Erika (këngë)
 • Alessandro Juliani – Julian
 • Mark Hildreth – Dominik
  • Mark Luna – Dominik (këngë)
 • Martin Short – Premingjer
 • Kathleen Barr – Serafina
 • Ian James Corlett – Ulfi
 • Ellen Kennedy – Mbretëresha
 • Pam Hyatt – Zonja Karp
 • Brian Drummond – Nik
 • Jan Rabson – Nak / Midas
 • Janyse Jaud – Shërbyesja
 • Lee Tockar – Ambasadori Bizmark
 • Garry Chalk – Hervi
 • Roger Monk – Ministri

Zërat në shqipRedakto

Roli 2005 2007
Analiza Odeta Katundi Luljeta Bitri
Erika Anila Muçaj
Tregimtarja Enkela Paskali Medi Gurra
Julian Bledi Naska Dritan Boriçi
Dominik nuk dihet Neritan Liçaj
Premingjer nuk dihet Gentian Zenelaj
Mbretëresha Natasha Sela Yllka Mujo
Ulfi Marin Orhanasi Lorenc Kaja
Serafina Suela Qoshja Loredana Gjeçi
Shërbyesja Andia Xhunga

KëngëtRedakto

 • "E lirë" – Analiza, Erika
 • "S'mund të refuzoj" – Premingjer
 • "Do të jesh e lirë (prolog)" – Erika
 • "Unë jam njësoj si ti" – Analiza, Erika
 • "Princesha" – Julian, Erika
 • "Mjaullima e maces" – Erika
 • "Më duaj kështu" – Erika, Dominik
 • "Do të jesh e lirë" – Analiza, Erika

ReferimeRedakto

 1. ^ "Barbie as the Princess and the Pauper". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Barbie as the Princess and the Pauper". IMDb. Marrë më 23 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)