Neritan Licaj.[1] është një aktor i mirënjohur shqiptar. Lindur me 28 prill 1969. Neritan Liçaj është një nga aktoret shqipetar më prodhimtar dhe i angazhuar si në teatër dhe në film.

Filmografia Redakto

Teatër Redakto

 • Gerardo, "Vdekja dhe Virgjeresha", nga Ariel Dorfman, me regji te Kliton Hoxha, 2011.
 • Prifti Perris, “Shtrigat e Salemit” nga Artur Miller, regjia Spiro Duni, realizuar nga Teatri Kombetar, 2010 - 2011.
 • I pari, "Striptize" Sllavomir Mrozhek, Regjia Arbër Jakllari, 2010. youtube
 • Gorge Pigen, komedia "Seance e Jashtezakonshme ne Parlament" Ray Cuney, Regjia Driada Dervishi, Teatri Aleksander Moisiu, Durres, 2010.
 • Francesco komedia "Me e vertete se e verteta" Martial Courcier, Regjia: Rozi Kostani. Teatri i Metropolit, 2010

info you tube

 • Andrew Ladd "Letra Dashurie" A. R. Gurney, regjia Kastriot Çipi, 2010 dhe 2012 foto foto Neritan Liçaj
 • Xhongleri “Forca e Zakonit” Thomas Bernhard, regji Kristian Papke, Teatri Kombëtar, 2009
 • Jim O’Conner ”Menaxheria e Qelqte” Tennesse Williams, regji Adonis Filipi, Studio Blu Art, 2009
 • Michele “Filumena Marturano” Eduardo De Filippo, regjia Albert Minga, TK, 2008
 • Taltibi ”Trojanet” Euripid, regji Vangjelis Theodoropulos, Teatri Kombëtar, 2008
 • Kreonti“Antigona” Jean Anouihl, regji Yuri Dini, BaH Teater& Teatri A.Moisiu, 2008
 • BekmanFranku i V - Fridrih Durrenma, regjia Arben Kumbaro, Teatri Kombëtar, 2007 foto Neritan Liçaj
 • Hans Schnier - Kllouni “Me syrin e një klouni” Heinrich Boll, përkthim & dramatizim Adrian Klosi, regji Ema Andrea, 2007

foto [1] foto

 • Bartolo “Berberi i Seviljës” Beaumarchais, regji Eric Vigner, Teatri Kombëtar, 2007 foto Neritan Liçaj
 • Denis “Preja” Jo Orton, regji Robert Budina, Teatri Kombetar, 2006
 • Ujku “Drejt Perëndimit” Albri Brahusha, regji Spiro Duni, Teatri Kombëtar 2006
 • Jimmy Porter “Rini dhe çmenduri” Jon Osborn, regji Mehmet Xhelili, Qendra Artistike Fokus, 2006
 • Tartufi “Tartufi” Molier, regji Stefano Agelucci Marino, Kompania Italiane “I guardiani dell oca”, 2005
 • Serge “Art” Yasmina Reza, regji Mehmet Xhelili, 2005
 • Romeo “Romeo & Zhulieta” Shekspir, regji Stefano Agelucci Marino, Kompania Italiane “I guardiani dell oca”, 2004
 • Arlekino “Kopraci” Molier, regji Hervin Çuli, Teatrit Kombetar, 2004
 • Luis “Kamila e Engjëjve” Jeanne Cordelier, regji Hervin Çuli, Koalicioni kundër Trafikimit, 2004
 • Xherri "Zoo Story" Edward Ollby, regji Kastriot Çipi, Teatri Kombëtar, 2003
 • Mesuesi “Pulbardha” Çehov, regji Kiço Londo, Teatri Kombetar, 2003
 • Hamalli “Karnavalet e Korçës” Spiro Çomora, regji Dhimiter Pecani, Teatri Kombëtar, 2002
 • Xhejms Vain "Dorian Grei" Oscar Wild, regji Kiço Londo, Teatri Kombëtar, 2002.
 • "Sa mirë bëri që vdiq", dramaturgji dhe regji Ilir Bexhani, prodhim privat, 2000
 • Burri "Valixhet", me dramaturgji dhe regji Armando Bora, 2000
 • Afrimi, Prifti, Fshatari -Tre role "Skënderbeu - Histori e harruar", regji Stefano Agelucci Marino, Teatro Stabile - Abruzzo, Itali 1999.
 • Stresi "Ëndrrat e një nate dimri" dramatizim & regji Armando Bora, Teatri Kombëtar 1999
 • Deputeti "Lezeti i kolltukut dhe i krevatit", regji Kiço Londo, Teatri i Akademisë së Arteve,1999.
 • Paflagoni "Kalorësit" Aristofan, regji Robert Budina, Teatri i Akademisë së Arteve & Shoqata Teatrale Pegas, 1999.
 • Kori "Quo Vadis" dramaturgji dhe regji Serafin Fanku, Teatri Kombëtar, 1996
 • Asaf "Lojëra në Oborrin e pasëm", regji Gëzim Kame, Teatri Kombëtar 1996
 • Inspektori "Viktimat e detyrës" e Ioneskos, regji Arben Kumbaro, 1995
 • Pulcinela "Gënjeshtari " Karlo Goldon, regji Hervin Çuli, Teatri Kombëtar 1995

Film Redakto

 • Landi filmi artistik “Sekretet”, skenar V. Kozma, regji Spartak Papadhimitri, 2008 [2] Neritan Licaj
 • Film me metrazh te shkurter Mira. Skenari dhe regjia Dhimiter Ismailaj, 2008
 • Film me metrazh të shkurtër "Antena". Skenari dhe regjia Gentian Koçi, 2008
 • Viktori”Bar Kafe” skenar dhe regji Erion Kame dhe Saimir Gongo, prodhim Vizion Plus, 2007

[3] Bar Kafe: Hallet e Viktorit [4] Bar Kafe - Fjalekalimi i Viktorit

 • Genci filmi artistik televiziv “Ishte kohë për dashuri”skenar Ruzhdi Pulaha, regji Ylli Pepo, 2002
 • Lypsi filmi me metrazh të shkurtër "Lypja", skenar dhe regji Vasian Lame, 2002
 • Djali me floke te gjata "Natë pa hënë", skenar dhe regji Artan Minarolli, 2001
 • Genti filmi artistik "Unë, Ti dhe Kasandra", skenar dhe regji Ermira Gjata & S. Papadhimitri, 2000

[5] Un Ti dhe Kasandra part 3 / 7 [6] Une, ti dhe Kasandra part 5 / 7 You tube

 • Lupo filmi artistik "Porta Eva" skenari Vath Koreshi, regji Albert Minga, 1998. [7] Porta Eva
 • Muçi, "Dasma e Sakos" Vath Koreshi, regji Vladimir Prifti, 1997
 • Ekzekutuesi "Kolonel Bunker", regjisor Kujtim Çashku, 1996.

Asistent regjisor "Muzeu" Kasem Trebeshina, Teatri Kombëtar, 1998. Asistent regjisor " Kopshti me dallëndyshe " Babis Cikliropulos, regji Kiço Londo, Teatri Kombëtar, 1998.

Fitues i çmimit "Aleksandër Moisiu" në Festivalin e Teatrit Kombëtar, me shfaqjen "Quo vadis", 1997 Fitues i Çmimit "Aleksandër Moisiu" si aktor deputues në Festivalin e Teatrit Shqiptar, 1995

Pjesëmarrje ne festivalet: Festivali Ndërkombëtar i Teatrit Mesdhetar në Butrint, Festivali Mesdhetar të Madridit – Spanjë, Festivali Ndërkombëtar i Teatrove Alternative Kajro, Egjipt, Festivali i Skomrahi, Quizoola workshop –International Festival Theaterformen, Hannover, 1998.

Referime Redakto

 1. ^ Neritan Liçaj - IMDb