Bardhyl Londo

Bardhyl Londo (Përmet, 25 dhjetor 1948 - Tiranë, 18 shkurt 2022) ka qenë poet shqiptar, ndër më kryesorët të Shqipërisë së viteve '80.

Bardhyl Londo
Fotoporteti
Emri Bardhyl
Mbiemri Londo
Lindur më 1948
Lindur në Përmet
Kombësia shqiptare
Profesioni shkrimtar
Mirënjohje
Kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve - Shqipëri

Biografia

Redakto

Studioi për gjuhë e letërsi në Universitetin e Tiranës, punoi disa vjet si mësues në rrethin e Përmetit, në vendlindje, e më pas qe redaktor dhe kryeredaktor i gazetës letrare Drita. Në qershor 1992 u zgjodh kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve të Shqipërisë, në vend të Dritëro Agollit që kishte dalë në pension në janar të atij viti. Lirikat e Londos frymëzohen nga fakte konkrete: ato ndërtohen me imtësi e çaste nga përvoja e jetuar dhe e përjetuar intensivisht duke u shndërruar në poezi në një mënyrë të matur dhe erudite. Poezia e tij, e shkruar dhe me varg të rregullt e kryesisht me rimë, kumbon në mënyrë melodioze me traditat e pasura të poezisë toske, saqë kritiku Razi Brahimi e ka vendosur në mes të poetit klasik dhe mendimtarit rilindës Naim Frashëri dhe poetit të fuqishëm Dritëro Agolli.[1]

Krijmtaria e tij letrare përfshin 8 vëllime me poezi si edhe disa romane. Është fitues i çmimit “Migjeni” më 1988 për vëllimin Si ta qetësoj detin si dhe çmimin kombëtar me vëllimin poetik Prill i hidhur.[2]

Tituj të veprave

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Elsie, Robert (1997) [1995]. Histori e Letërsisë Shqiptare (PDF). Përkthyer nga Abdurrahim Myftiu. Tirana, Peja: Dukagjini. fq. 294.
  2. ^ Veizi, Leonard (19 shkurt 2022). "Ikën Bardhyl Londo, vargjet treten në eter". fjala.al. Marrë më 21 shkurt 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)