Batllavë është një vendbanim në komunën e Besianës, Kosovë. Fshati ka dhe Liqeni i Batllavës qe shfrytëzohet gjatë verës nga banorët për freskim.

Batllavë
Fshat
Vendndodhja
Batllavë is located in Kosova
Batllavë
Batllavë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Besianë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Gallap
Lartësia 594 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 50′ 6″ Veri

21° 14′ 16″ Lindje

DemografiaRedakto

Fshati ka rreth 500 shtëpi dhe rreth 1600 banorë.

KulturaRedakto

Fshati Batllava ka dhe shkollën fillore si dhe një ambulance si dhe dy dyqane të pavarura tregtare.

HistoriaRedakto

Në vitin 1998 eshte angazhuar gjatë konfliktit të UÇK-se dhe forcave serbe . Vlen të përmendet djegia e te gjithë fshatit nga forcat serbe, pas luftës është ndihmuar në rindërtim nga organizata humanitare gjermane Capanamur. Infrastruktura është rregulluar sidomos pas konfliktit gjegjësisht luftës çlirimtare te UÇK-se. Tani ka rrjetin e ujësjellësit të shpërndare në të gjithë fshatin.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto