Liqeni i Batllavës

liqen

Liqeni i Batllavës është një liqe i cili ndodhet në territorin e komunës së Besianës fare pranë fshatit Orllan.

Liqeni i Batllavës
Batllavë1.jpg
Liqeni i Batllavës is located in Kosova
Liqeni i Batllavës
Liqeni i Batllavës
Vendi Llapi
Koordinatat 42°49′33″V 21°18′25″L / 42.82583°V 21.30694°L / 42.82583; 21.30694Koordinatat: 42°49′33″V 21°18′25″L / 42.82583°V 21.30694°L / 42.82583; 21.30694
Burime lumi Lumi i Batllavës, Bërvenica
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 6 km (3.7 mi)
Gjërësia maks. 700 m (2,300 ft)
Sipërfaqja 3.07 km2 (1.19 sq mi)
Thellësia maks. 48 m (157 ft)
Lartësia e sipërfaqes 640 m (2,100 ft)
Vendbanimet Orllani

Liqeni i Batllavës është i thellë maksimum 48 metra. Në këtë liqe është një central për nxjerrjen e ujit. Ai ka tri nivele (në fund, në mes dhe afër sipërfaqes së ujit). Uji më i mirë është nga mesi. Uji nga centrali, pastaj shkon në fabrikën që është në një mal aty afër. Atë e ruan KFOR-i. Aty uji futet për pastrim, klorifikim dhe pastaj shpërndahet nëpër dy gypa. Njëri gyp shkon për në Prishtinë (Gjysma e Prishtinës furnizohet me të,) që ka kapacitet prej 1000 litra në sekondë. Tjetri gyp shkon për në Podujevë që ka kapacitet prej 250 litra në sekondë. Në një vit ujësjellësi nga Liqeni nxjerr 34 milion tonë ujë. Batllava ka sipërfaqe 3,29 km². [1] [2][3][4]

GaleriaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Liqeni i Batllavës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto