Bazi

fshat në Shqipëri, në Qarkun e Dibrës

Bazi është një fshat në Qarkun e Dibrës, në Shqipërinë e veriut. Me reformën territoriale të vitit 2015 u bë qendër e Njësisë administrative me të njëjtin emër të përfshirë nga Bashkia Mat.[1]

Bazi
Noimage.png

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

HistoriaRedakto

Në kohën e Perandorisë Osmane dhe zbatimit të institucionit të bajrakut, Bazi ishte pjesë e bajrakut Bishkash.[2]

ReferimeRedakto

  1. ^ "Ligji nr. 115/2014" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 29 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ulqini, Kahreman (1991). Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror. Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë. fq. 30. OCLC 39215998. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Lidhje të jashtmeRedakto